ARAMA ÇUBUĞU
Bilim & Teknoloji / 18 Şub 2018
2018’in Akıllı Telefon Trendleri

Geçtiğimiz yılda, şimdiye kadar tasarlanmış en cazip akıllı telefonlardan bazılarının piyasaya çıktığını gördük. Samsung’un Galaxy S8’inden Apple’ın iPhone X’ine, Google’ın Pixel 2 kamerasına kadar, 2017 akıllı telefonlar için çok iyi bir yıl oldu. Fakat her zaman daha fazlası vardır. 2018 ilerledikçe, önümüzdeki yıllarda bizi nelerin beklediği konusunda bazı dedikodular konuşulmaktaydı. Daha fazla iyileştirme, belli trendlerin toplu olarak benimsenmesi ve cazip cihazların oluşturduğu yepyeni bir grup karşımıza çıkacaktır. İşte bu yıl akıllı telefonlardan beklediğimiz şeyler.

Cam altı parmak izi sensörleri 2017’deki en güçlü mobil trendlerden biri, uçtan uca ekrana sahip çerçevesiz telefonlara geçiş oldu. Artık bundan sonra standart olacağını beklediğimi yeni bir 18:9 en-boy oranıyla birlikte ele alındığında bu, üreticilerin tek elle kullanılabilecek cihazlarda daha fazla ekran alanı sunmasını sağlayacak.  Fakat bu eğilim, parmak izi algılayıcısının telefonun arkasına yerleştirilmesine ya da Apple’ın iPhone X’indeki gibi kaybolmasına neden oldu. Buna başka bir çözüm de var, üreticiler parmak izi sensörünü ekranın altına koyabilirler. Bu tür bir teknolojiyi Qualcomm ve Synaptics’de gördük, Apple ve Samsung’un bununla ilgilendiği dedikoduları da ortaya çıktı. En azından bir üst düzey akıllı telefon üreticisinin 2018de bir amiral gemisi ürününde bunu kullanmasını bekliyoruz. Eğer yeterince iyi çalışırsa, ardından daha geniş kapsamlı benimsenmesinin geleceğinden emin olabilirsiniz.

» Yüz tanıma ile kilit açma teknolojisi: Apple, Face ID fikrinde ilk değil, ancak güvenli, hızlı ve çeşitli aydınlatma koşullarında kullanılabilen biyometrik kimlik doğrulamalı telefonlarda, mevcut yüz tanıma teknolojisini geliştirdi.

Yüz tanıma özelliğinin yeni güvenlik standardı olup olmayacağından emin değiliz, ancak bu yıl daha fazlasını göreceğimizden eminiz. Birçok üretici zaten yüz tanımanın bir biçimini sunuyor, ancak genel olarak Apple’ın Face ID’si kadar güvenli değiller. Samsung, daha güvenli, ancak hızlı ve kullanışlı olmayan iris taraması da sunuyor.

Görünüşe göre Apple, bu yıl daha fazla iPhone’da Face ID’yi kullanacaktır ve tüm üst düzey üreticilerin kendilerini buna benzer bir yol izlemeye mecbur hissettiklerini düşünüyoruz. Daha fazla insanın bunu kullanmasıyla birlikte, yüz kullanılarak kilit açma teknolojisi geliştirilmeli, ancak sade- ce bir tane yerine sunulan çeşitli biyometrilerden birinin kalacağını düşünüyoruz. » Telefonunuza daha fazla artırılmış gerçeklik gelecek Artırılmış gerçeklik olayı uzun bir süre etrafta dolaştı, ancak henüz bu konuda gerçekten öldürücü bir uygulama görmedik. Giderek daha güçlü akıllı telefonlar ve Google’ın ARCore’u ve Apple’ın ARKit’i biçimindeki büyük oyunlarla, 2018’de çehre değişebilir.

OS’ta zaten bazı eğlenceli ARKit uygulamaları var ve Google Lens, AR’ın telefonunuzdaki yapay zeka asistanla nasıl birleşebileceğini gösteriyor. Gelmesi gereken çok daha fazla artırılmış gerçeklik olduğunu ve AR’nin bu yıl büyük bir adım atabileceğini düşünüyoruz.

» Her telefonda çift kamera: Konuya yakında bakmayı seven veya bir DSLR’yi taklit ederek bulanık bir arka plan bokeh efekti elde etmeyi seven herkes için, çift kamera 2017’de çıkmıştı. Samsung’un Galaxy Note 8’i, Apple’ın iPhone X’i ve Huawei Mate 10 Pro gibi cihazlarda harika örnekler gördük. Çift 13 megapiksel kameralı Moto G5S Plus’ın kanıtladığı gibi, çift kamera hızla bir beklenti haline geldi ve amiral gemisi ürünlerden oluşan filo ile de sınırlı değiller.Bu yıl çok sayıda akıllı telefonda çeşitli kalitede çift kamera görmeyi umuyoruz, ancak bunun zorunlu olmadığını da düşünüyoruz, tek lensli Pixel 2 XL, en iyi akıllı telefon kamerası olarak gösterilebiliyor.

» Kablosuz şarj başlıca unsur oluyor: Kablosuz şarjın avantajlarından çok memnun kaldık, en azından karanlıkta el yordamı ile kablo takmakla uğraşmıyorsunuz, yatağın baş ucundaki komodinin üzerine bıraktığınız telefonu sabah kalktığınızda şar olmuş buluyorsunuz. Artık zirvedeki iki akıllı telefon üreticisi Samsung ve Apple’ın bunu benimsediğini, kablosuz şarjın standart olarak bekleneceğini düşünüyoruz. Ayrıca, kablosuz şarj iPad’leri için çok daha fazla seçenek görmeye başlıyoruz.

Daha ilginç olan şey, daha uzun mesafede kablosuz şarj olma ihtimali. Son birkaç yıldır bunun peşinden giden birkaç farklı teknolojiyi gördük. 2018, nihayetinde ana akım bir telefonda çalışan bir örnek gördüğümüz yıl olabilir mi? Muhtemelen olmaz, ama umutlu olabiliriz.

» Yapay zeka yaşamı kolaylaştırıyor: Google’ın Pixel 2 veya 2 XL’i, akıllı yazılımların en üst noktasını temsil ediyorlar; yapay zeka, daha iyi fotoğraflar oluşturmak, nesneleri tanımak ve günlük programınızı oluşturmak için el veriyor. Ayrıca özel Kirin yongasındaki bu işe ayrılmış Sinir İşleme Birimi (NPU) ile Huawei’de büyük bir AI oyunu görüyoruz, blinçsiz günlük kararlar almamızda bize yardımcı olacağını, böylece hayatlarımızla baş edebilmeyi umuyoruz.

Amazon ayrıca Alexa’yı olabildiğince çok akıllı telefona yerleştirmeye çalışıyor. Al ile işi abartmayı engellemek zor olabilir, ancak burada gerçek potansiyel var ve bu, her akıllı telefon üreticisinin üzerinde çalıştığı bir şey. Ancak 2018’de bize kazanç sağlayabilen telefonlarımızda AI’nın somut örneklerini görmeyi umuyoruz.

» Katlanabilir ekranlar: Katlanabilir akıllı telefon kavramı birkaç yıldır dolaşıyor. Normal akıllı telefonumuz küçük bir tablet boyutuna kadar açılabilseydi ne olurdu? Veya belki de insanlar, taşınabilirlik için eski bir istiridye kabuğu şeklindeki katlanmış bir telefonu isterler. Bazı patent başvuruları sayesinde söylentiler, Samsung Galaxy X’in bu özelliği içerebileceğini söylüyor ancak nefesinizi tutmanız gerektiğini düşünmüyoruz. Kat[anabilir ekranlardaki gelişmeler, yeni tasarım ve şekiller ve daha fazla dayanıklılığı sağlayabilirler, ancak 2018’de katlanılabilir telefonların gelmesini beklemiyoruz. 2017 yılının sonlarına doğru, ZTE Axon M, iki 5.2 inçlik ekranı menteşe ile birleştirerek bu konuda bir adım attı, ancak kullanıcıları etkilemekte başarısız oldu, çünkü kullanışlı değildi. Gerçek bir katlanabilir ekran kesinlikle daha iyi görünecektir, ancak ihtiyacımız olan bir şey mi acaba? Bunun gibi bir cihazın zorlayıcı bir nedeni olduğuna inanmadık ve 2018’de bir tane görürsek, bu bir yenilik olacak gibi görünüyor.

» Daha iyi piller: Pil ömrünün her yıl artacağını umuyoruz, ancak ince yapılı tasarımlar gittikçe artarak verimlilik artışının hepsini heba edecektir. Akıllı telefonlarda pil teknolojisinin önemli ölçüde geliştiği alanlardan bir tanesi şarj etme hızı ve bunun 2018 yılında da devam edeceğini düşünüyoruz. Lityum iyon pilleri nasıl daha sıkıştırabiliriz veya onu üstün bir şeyle değiştirmenin yollarını bulmak için yapılan heyecan verici bir araştırmaların sonu gelmiyor. Ancak, bu yıl neler olacağını tahmin etmekten ziyade, doğrudan bilmek için yeterince beyin jimnastiği yaptık.

 

No Comments

There are not comments on this post yet. Be the first one!

Post your Comment

© 2018 VictorThemes. All right reserved.