ARAMA ÇUBUĞU
Dekorasyon / 17 Ara 2017
8 Dikkat Çekici Renkli Çiçek

Eviniz ve bahçeniz için dikkat çekici renkli çiçek isimleri ve özelliklerini vererek sizler ile paylaşıyoruz.

Ekinezya / Echinacea

Ekinezya

Şifalı özellikleri ile bilinen ekinezya uzun ömürlü ve dikine boylanabilen bir renkli çiçekdir. Her sürgün biterken büyük bir papatyaya benzeyen çiçekler açar.  Sürgünün en ucunda olan çiçek dairesel eksen etrafında dizilmiş taç yaprakları ile bezelidir. Taç yapraklarının rengi sarıdan mora, kırmızıdan beyaza kadar çeşitlilik gösterebilir.  Bu özelliği yüzünden ekinezya süs bitkisi olarak çok seçilir ve bol güneşli ortamları sever. Sıcak iklimlerde öğleden  sonra gölge alması gerekir. Bu sayede çiçeklerinin ömrü daha uzun olur. Haziran ve ekim ayları arasında sürekli çiçek açar.  İyi drenaja sahip bir bahçe toprağına rahatlıkla uyum sağlayabilir. Kışın kuruyan dallarını toprak seviyesinde kesmek gerekir. Toprak ve hava ısındığında, ilk bahar aylarında yeniden kendisine gelecektir.

Hebe / Hebe Veronica

hebe

Ilıman kesimler ve sahil bölgelerine oldukça hızlı adapte olur. Hebe çalı formunda, yeşil ve uzun ömürlü bir bitkidir. Minik şirin yapraklarını gösterişli beyaz-mavi çiçekleriyle süsler. Kireçli ve süzek topraklarda gelişimini rahat sürdürür. Hebe kararında sulanmalıdır. Kurak ya da aşırı sulak ortamlarda hastalanabilir.  Toprağının iyi bir drenaja sahip olması gerekir. Bu bitki için uygun ortam yarı göle ve güneş gören alanlardır.

Gümüş Çalı / Calocephalus Brownii

Gümüş Çalı

Ülkemizde doğal olarak yetişebilen yeşil yapraklı bir bitkidir. Boz rengi ve yapısı oldukça dikkat çekicidir. Çalının çiçekler adını aldığı gibi gümüş rengindedir. Gümüş çalı güneşli ve güneşli ve yarı gölge alanları çok sever. Kaya bahçeleri için çok sık tercih edilir. Gümüş çalı kuraklık ve deniz koşullarına oldukça dayanıklıdır. İyi drene edilen bahçe topraklarında sağlıklı büyür.

Ateş Çiçeği / Phlox

Ateş Çiçeği

Dikine gelişen çok yıllık otsu bitkidir. Bol güneşli ve hava akımının iyi olduğu rüzgarlı bölgelerde iyi gelişir. Yarı gölge altında da uyum gösterebilir. Organik maddenin bol olduğu bahçe topraklarını sever. Ateş çiçeği yazın çiçek açarken bol su ister. Bu şekilde sonbahara kadar çiçekli kalmasını sağlayabilirsiniz. Bahçe ve saksı çiçeği olarak kolayca tercih edilebilir.

Ortanca / Hyrdrangea

Ortanca

Rengi toprak cinsine göre değişiklik gösteren ortanca, çok yükselmeyen çalı türü süs bitkilerindendir. Oldukça renkli çiçekdir. Zarif dalları ve yapraklarının yanında açan top şeklindeki çiçekleri sayesinde bahçe ve parklar için çok tercih edilir. Çiçekleri yazın ortalarına doğru açar. Ortanca yaz aylarında suya çok ihtiyaç duyar ve yarı gölgeyi sever. Toprağın pH derecesi ile oynandığında bu renkli çiçek istediğiniz rengi size verebilir. Toprak asidik ise ortanca kırmızı ya da pembe , nötrse beyaz , bazik ise mavi yada mor renklerini görebilirsiniz. Kireç toprağın asidik değerini azaltacağı içi ortancanın rengi beyaza dönebilir. Ortancaları mavi ya da mor yapmak için nitrik asit ve çivit kullanabilirsiniz.

Taflan / Euonymus

Taflan

Yeşil bir bitkidir. Yaprakları elips ve karşılıklı sarmal şeklindedir. Çiçekleri küçük ve zor görülür. Özel bir toprak seçmez. Alacalı, altuni ve yeşil yapraklı türleri ile peyzaj uygulamalarının vazgeçilmez bitkilerindendir. Alacalı ve altuni renkleri fazlasıyla dekoratifdir. Güneşli ve yarı gölge alanlarda iyi gelişim gösterir. Çit bitkisi olarak kullanılırsa form budaması yapılabilir.

Kardinal Çiçeği / Lobelia

Kardinal Çiçeği

Kardinal çiçeği ince otsu sürgünleri ve gece mavisi çiçekleri ile muhteşem bir görüntüye sahiptir.  Renkli çiçek seçimlerimiz arasında yer almayı başardı. Her türlü iklime uygundur. Balkon saksılarından sarkan çiçekleri şelale görüntüsü vererek muhteşem görüntü yaratır. Haziran ayı gibi çiçeklenme görülür ve 6 ay boyunca devam edebilir.  Çok sıcak havaları sevmez ve keyfini kaçırır. Güneş ve yarı gölge alanları sever. Aşırı güneş ve rüzgardan korunursa fazlası ile çiçek açacaktır.  Kardinal çiçeğini humuslu bahçe topraklarında nemli tutmak gerekir.

Beyaz Ay Papatyası / Leucanthemum Vulgare

Beyaz Ay Papatyası

Çok yıllık otsu bir bitkidir. Gösterişli iri çiçekleri yüzünden kasımpatıyı anımsatabilir. Yeşil yaprakları dantele benzer. 5 cm büyüklüğündeki iri çiçek başlarının çevresinde beyaz yapraklar bulunur. 45-50 cm boylarına ulaşabilir. Güneşi sever ve gölgeli alanda yaşayamaz. Dekoratif büyük çiçekleri yüzünden kesme çiçek olarak çok sık görülebilir.

No Comments

There are not comments on this post yet. Be the first one!

Post your Comment

© 2018 VictorThemes. All right reserved.