ARAMA ÇUBUĞU
Kadın / 24 Şub 2018
Adet Döngünüz Cildinizi Nasıl Etkiliyor?

Hormonlar ruh halimizi etkilediği açıkça ortada. Peki, bu durumdan cildimiz nasıl etkileniyor? Bu konuda bilmemiz gereken bazı şeyler var.

Menstürasyon  1-5 Gün

Normal şartlarda adet dönemi 28 günde bir tekrarlanmaktadır. Adet dönemi süresince östrojen, testosteron ve progesteron en düşük seviyelere gelerek hormon seviyelerimiz düşer. Bu dönemde cildinizde kızarıklık ve hassasiyet oluşabilir. Bu durum sizi korkutmasın beklenmedik bir şey değil. Dermatolog Joshua Zeicher’in açıklamasına göre; Adet süresince vücudumuzda hormonlara benzer işlevi olan ve acı toleransını düşürüp iltihaplanmayı arttıran prostaglandin seviyesi yükseliyor. Bu nedenle cildimizi yatıştıracak ürünler kullanmakta fayda var. Nemlendirici ve yağ bazlı ürünler kullanılabilir.

Foliküler Faz 6-12 Gün

Düşük olan hormon seviyeleri yükselmeye başlar. Özellikle östrojen hormonu bu dönemde çok yükselir. Yumurtalıklarda  foliküller yeniden gelişmeye başlar. Hormonlar yavaş bir şekilde aktif hale gelmeye başladığı için bu dönemde hassasiyet ve cilt kızarıklıkları azalır. Buradan çıkartacağımız anlam ise; daha yoğun bir cilt bakımına başlayabiliriz demektir. Doğal asitlerin yeniden gün yüzüne çıkmasına yardımcı olmak için cildinize arındırıcı maske uygulayabilirsiniz. Bu bakımdan sonra kolajen desteği sağlayacak serum güzel bir bakım olacaktır.

Ovülasyon 13-15 Gün

Vücut bu dönemde yumurtlamaya hazırlanıyor. Testosteron ve östrojen seviyeleri ise yükselmeye devam eder. Cildin en parlak ve sağlıklı olduğu dönemin bu dönem olduğunu söylesek yanılmış olmayız. Östrojen sayesinde kolajen üretimi artar ve bunun sonucunda cilt fazlasıyla dolgun ve nemli gözükür. Testosteron sayesinde cildinizde sebum üretimi artar ve cildinize doğal bir nemlendirici etkisi yapar. Yağlı bir cilde sahipseniz sebum üretimi yüzünden sivilcelerin oluşmasına sebep olan bakteriler beslenebilir. Adet döngüsünün bu döneminde sivilce oluşumunu engellemek için gözenekleri arındırabilecek peeling etkili ürünler kullanılabilir.

Luteal Faz 16-28 Gün

Adet öncesi yumurtalama sonrası olan bu dönem tüm sürecin en uzun dönemidir.  Bu dönemde östrojen seviyeleri düşüşe geçer. Progesteron seviyesi ise yükselmeye başlar. 28 günlük bu sürecin en sıkıntılı ve zorlu bölümü burasıdır. Hormonal dengesizlikler yüzünden cildinizde iltihaplanmalar meydana gelebilir. Gözenekleriniz de ise sebum üretimi artabilir. Vaziyet böyle olunca  bu dönemde gözenekleri temiz tutmak gerekiyor. Hassas bir cilde sahipseniz bu dönem için özel peeling temizleyicileri kullanabilirsiniz. Ayrıca bu dönemde ortaya çıkan uyku problemleri yüzünden göz altlarında morluklar ve şişkinlikler olabilir. Bunun önüne geçmek için göz çevresi kremi kullanabilirsiniz.

No Comments

There are not comments on this post yet. Be the first one!

Post your Comment

© 2018 VictorThemes. All right reserved.