SEARCH AND PRESS ENTER
Dekorasyon / 17 Ara 2017
Amatörden Amatöre Bahçıvanlık Sırları

Bahçıvanlık her doğaseverin  farkında bile olmadan yaptığı doğal bir meslek. Fakülte mezunu olmak ya da duvara diploma asmayı gerektirmiyor. Bir avuç toprak ve birkaç tohum başlangıç için yeterli olacaktır. Bir amatörden başka bir amatöre bahçıvanlık tavsiyeleri.

-Bugüne dek aklınıza gelmemiş olsa da ben diyorum ki bir bahçe günlüğünüz olsun. Çok düzenli tutulmasa bile bahçenizdeki önemli olayları yazarsanız birkaç yıl içinde olmadık hatıralarla yüzünüz gülümseyebilir. Herkes “ geçen aralık güneş görmedik” diyebilir. Siz “ yoo hayır, o dönem sardunyalar hala çiçekteydi” diyebilirsiniz. Deneyin.

-Bahçe ya da balkonunuz için ne yetiştiriyorsanız fotoğraflarını çekin. Bakarken gelişimi görmeyebilirsiniz ama fotoğraf arşivindeki gelişimler sizi şaşırtacaktır.

-Bir tohuma ektiğinizde mutlaka yerini işaretleyin. Bahçenizde hatırlarım dediğiniz her şeyi unutabilirsiniz. Bir gün olur olmadık sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

-Alet edevatlarınızı mutlaka çocukların ulaşamayacağı şekilde muhafaza edin.

– Balkon saksılarını plastik, toprağını ise torflu toprak seçin. Balkondaki bitkilerin ağırlığı baya azalacaktır.

Bahçıvanlık Yaparken Bahçenizde Kullanabileceğiniz Püf Noktalar

bahçe

Bahçıvanlık yaparken bahçenizde uygulayabileceğiniz birkaç küçük tavsiye sizler için.

  • Ekim planlarını yapmadan önce tohumdan bitki yetiştirecekseniz; Tohum paketlerinin üzerinde bilgiler yazar. Planlarınızı paket üzerindeki bilgilere göre yapın.
  • Bazen çiçekleri solduğu halde üzerinde bırakırız, vakit olmadığı için ya da öyle sevdiğimiz için fakat bitkilerin üzerinde solmuş çiçek bırakılması bitki için olumsuzluk yaratır. Bu durum yeni çiçeklerin oluşumunu engeller ve bitkinin kuvvetini azaltır. Bu yüzden solmaya başlayan çiçekler toplanmalıdır. Örneğin; güllerin çiçek sapı alt kısmında iki adet beş parçalı yaprak bırakılarak kesilmelidir. Denedikten sonra göreceksiniz ki bitkiniz daha fazla çiçek verecektir.
  • Artık bitkiler saksılı olarak satıldığı için her mevsim dikim yapılabiliyor. Ancak fidan yada başka bir bitkiyi dikerken dikkat etmeniz gereken noktalar var. Bunlardan bir kaçı:

-Don yada yağış sonrası oluşan çamurlu topraktan kaçınılmalı ve toprak yumuşak olmalı.

-Bitkinin ekileceği çukur önceden kazılıp açılmalı ve havalandırılmalı. Dikimden önce doğal gübre karışımlı toprak çukura koyulmalı.

-Aşılı fidanların aşı vurulan yeri kuzeye bakmalı ve topraktan 5-10 cm yukarıda bırakılmalıdır.

-Fidana destek çubuğu ile destek verilmelidir.

-Ekimden önce fidanın kökleri ve dalları budanmalıdır. Bu işi fidan satın aldığınız kişi tecrübeli ise ona bırakın.

Soğanlı Bitkiler İçin Tavsiyeler

soğanlı bitkiler

-Soğuk ihtiyacı olan soğanlı bitkiler ılıman iklimlerde yetiştirildiklerinde boyları daha kısa, çiçekleri daha ufak olmaktadır. Aynı zamanda soğanın yavrulama potansiyeli de azalmaktadır.

-Bulunduğunuz bölgeye göre soğanlı bitkilerin ekim zamanı değişiklik gösterebilir.

-Soğanlı bitkileri 15 gün arayla dikerseniz bahar ve yaz aylarında ardı ardına yetişecekleri için bahçeniz uzun süre gösterişli kalacaktır.

-Soğanlı bitkileri dikerken boylarına( kısalar önde uzunlar arkada) ve renklerine ( aynı renkler yada zıt renkler) göre dikerseniz, baharda inanılmaz bir bahçeniz olur.

-Soğanların her yıl güçlenmesi için bir ipucu: Çiçekler solduktan sonra çiçek sapını dibinden kesin. Bu bitkinin yeşil aksamı ile besin depolamasına ve soğanın yavrulamasına büyük katkıda bulunur.

 

No Comments

There are not comments on this post yet. Be the first one!

Post your Comment

© 2018 VictorThemes. All right reserved.