SEARCH AND PRESS ENTER
Dekorasyon / 17 Ara 2017
Bahçedeki Böceklerden Kurtulma Yolları

Zirai hastalık ve böceklerden kurtulmanın en iyi yolu sorun daha büyümeden çözüm bulmaktır. Ekolojik denetimi elinizde tutarak doğanın dengesini koruyabilirsiniz. Kimyasal ilaçlar kullanmadan da problemi çözebilirsiniz. Sebzeleri yetiştirirken tüm koşulları ne kadar sağlıklı tutarsanız, hastalık riskini de azaltırsınız. Tabiattaki en zararlı böcekler önce en güçsüz sebzeyi kendine yem olarak seçer. Sebzelerin stres altında yaşamasını engellerseniz ; yani dalgalı hava sıcaklıklarından etkilenmeden dengeli su vererek, topraktaki besin değerlerinin dağılımı gibi etkenleri kontrol altında tutarak onları hastalık ve zararlı böceklerden kurtulmanız mümkün. Çünkü kullanacağınız kimyasal ilaçlar toprağınızda yaşayan sayısız mikroorganizmayı yok ederek bahçenizdeki eko-sistemi alt üst edecek; bu tahribat daha sonra size yine hastalık ve zararlı olarak geri dönecektir. Öncelikle bahçe toprağınızda hastalık ve böceklerin barınamayacağı bir ortam oluşturun. Bahçenizin bu canlılara karşı cazibe merkezi olmamasına dikkat edin. Bu kurallar birbirine çok benzer ama ayrı ayrı takip edilmesi gerekir.

Bahçedeki Böceklerden Kurtulmak İçin Uyulması Gereken Kurallar

böcek

-Sebzelerin toprağındaki besin değeri eksikliklerini tespit edin ve takviye yaparak önlem alın.  Örneğin toprağın pH değerinin doğruluğu birçok problemi başlamadan ortadan kaldırır.

-Birbiriyle dost olan sebzeleri yan yana diktiğinizde, belli böceklerden kurtulmanız mümkün. Örneğin fasulye ve patates birlikte büyürken birbirlerini korurlar.

-Çok keskin kokulu otlar sebzelerinizi koruyacaktır. Örneğin fesleğen yakınına dikilmiş domatesler bir tür tırtıla karşı komu sağlayacaktır.

-Toprağa erkenden ekilen sebzelerin en büyük sorunu böceklerdir. Bahçeye sebze ekmek veya saksıdan toprağa nakletmek isterseniz, uygun zamanı ayarlamalısınız.

-Bir önceki yıldan kalan sebzelerin tohumlarını temizlemelisiniz. Bu bitkiler böcekler için çekim merkezidir ve yeni ekilen geç ve dirençsiz sebzeler bu canlılarla baş edemez.

-Gübre, sebzelerin sağlıklı bir şekilde yetiştirilmesini sağlamakla birlikte, hastalıklara karşı korur. Yeteri kadar su takviyesi yaparak, yaprakların sararmasını önleyin.

-Zirai hastalık ve böcekler olgunlaşmış meyve ve sebzeleri hedef alırlar. Sebzeler olgunlaştığında dalından hemen toplamak ve toprakta çürümelerine fırsat vermemek gerek.

-Bir sebzeyi üst üste iki yıl aynı toprağa ekmeyin. Aksi takdirde, açık adres oluşturarak fazla gezinmeyen ve toprak altında yaşayan canlıların beslenmesine yardımcı olursunuz.

-Böceklerin sevdiği sebzeleri yan yana ekerek bir ziyafet vermekten kaçının.

-Serin iklimlerde kullanılan yer örtüleri sebzeleri böceklere karşı koruyacaktır. Kasnak yardımıyla sabitleyerek sebzelerin üstünü diker dikmez kapatabilirsiniz. Çiçek açar açmaz örtünün kaldırılması gerektiğini unutmayın.

-Bahçedeki böceklerden kurtulmanın en iyi yolu, bu böceklerle beslenen canlıları bahçeye çekmektir. Dereotu, kekik gibi aromatik otlar zararlı böcekleri temizleyen ve yararlı böcekler için ideal yuvalardır.

-Tabiatın dengesini bozmayan kimyasal ilaçların mümkün olduğu kadar organik olanlarını tercih edin. Böcek öldürücü sabunlar, sarımsak spreyi gibi … Bunları kullanırken paketin üzerindeki talimatlara uymayı ihmal etmeyin.

-Sümüklü böceklerle savaşı kara kurbağaları ile kazanabilirsiniz. Ayrıca kuşlar da istilacı böceklerin baş düşmanları olabilir.

-Bahçenizde hareketli bir takım sesler çıkartan kokulu korkuluklar kullanabilirsiniz. Bahçenin ortasına dikilen korkuluk böceklerden kurtulmak için oldukça etkilidir. Ses dalgası yayan böceksavarlar da işinizi görebilir.

-Evde hazırlayabileceğiniz doğal ilaçlar da zirai mücadele de faydalı olacaktır.

No Comments

There are not comments on this post yet. Be the first one!

Post your Comment

© 2018 VictorThemes. All right reserved.