SEARCH AND PRESS ENTER
Aile & Çocuk & Sağlık / 10 Şub 2018
Çiğ Fındık Yemenin 10 Faydası

Fındık tam bir sağlık deposu olan besin. Mutluluk hormonlarından beyin sağlığına, kansere karşı korumadan diyabet riskinin azaltılması gibi birçok faydası bulunuyor. Yapısında fazlasıyla lif barındırmasının yanı sıra oldukça lezzetli. Karbonhidrat, protein, antioksidanlar, tiamin, B riboflavin, niasin, piridoksin gibi kalsiyum, vitamin, folat, potasyum, çinko gibi mineralleri ile sağlık açısından büyük bir hazine. Fındık çiğ olarak tüketildiğinde besin değerlerinden daha fazla faydalanılıyor. Fındığın kavrulma süresi uzadıkça içerisinde ki besin değerleri kayboluyor. İçerisinde bulunan sağlıklı yağlar hasar görüyor ve okside sebep olarak serbest radikaller oluşturuyor. Oluşan bu serbest radikaller hücrelerimize zarar verebilir. Kavrulmamış fındıkta kavrulmuşa göre iki kat fazla antioksidan bulunuyor. Bu yüzden fındık alırken kavrulmamış almak önemli.  Çiğ fındığın 10 faydasına değinmeye başlayalım;

1-Bağışıklık Kuvvetlendirme

E vitamini fındık yağında fazlasıyla bulunuyor.  Kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasını önleyen E vitamini anemi riskini azaltmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek ateş, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı bizi koruyor.

2- Sinirleri Güçlendiriyor

Fındık tam bir sağlık deposu olarak içerdiği besin öğeleriyle birlikte içerisinde bolca B6 vitamini bulunduruyor. B6 vitamini elektrik sinyallerinin verimli ve hızlılığını arttırıyor. Sinirin kılıfı olan miyelinin yaratılmasına katkıda bulunarak sinir sisteminin düzgün şekilde çalışmasını sağlıyor.  Ayrıca içerisinde ki B6 vitamini sayesinde sinir sisteminin düzgün çalışması için epinefrin, seratonin ve melatonin gibi hormonlar salgılatıyor.

3- Beyin Sağlığını Koruyor

Kersetin, kaemferol, protonosiyanidinler gibi fitopkimyasal maddeler fındıkta bulunuyor. Proantosiyaninler flavonoid ismiyle bilinen bir grubun içerisinde bulunmaktadır.  Flavonoidlerin beyin sağlığı açısından önemi büyük. Ayrıca içerisinde bulunan izolosin aminoasitler ve triptofan sayesinde psikolojik olarak kişi kendisini daha iyi hissediyor.

4- Tok Tutuyor

Fındıkta bulunan lif, protein ve yüksek yağ tokluk hissini arttırıyor. Bu tokluk hissi aşırı yemeyi önleyerek fazla kalori alımının önüne geçiyor. Ancak fazla fındık yemek etkiyi tam tersine çevirerek kilo artışına sebep olabilir! Çünkü fındık yüksek enerjili bir besin. 1 avuç fındık ortalama 25 gram etmektedir. 25 gram fındığın kalorisi ise 150. Yenilen miktara dikkat etmek gerekiyor.

5- Diyabet Riskini Azaltıyor

Yapılan araştırmalara göre diyabet hastalarının düzenli fındık tüketmesi glukoz intoleransında iyileşme sağlıyor.

6- Kötü Kolesterole Etkisi Bulunuyor

Fındığın içerisinde kalp sağlığını korumaya yarayan sağlıklı yağlar bulunuyor. Kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterolün yükselmesini sağlıyor. Düzenli fındık tüketen insanlarda %27 oranında kolesterolün düştüğü gözlemlenmiştir. Bilimsel araştırmalara göre düzenli fındık tüketimi sonucunda kalp krizinden dolayı ölüm riskinin azaldığını söyleyebiliriz. Fındığın içinde bulunan bakır, demir, selenyum, magnezyum, fosfor, potasyum gibi mineraller bulunuyor. Bu mineraller sayesinde kalp sağlığını korumak için faydası bulunuyor.

7- Kansere Karşı Koruyor

Fındığın kanserli hücrelerin gelişimine katkısı olan faktörleri ortadan kaldırdığı düşünülüyor. Kanser olasılığını önleyerek vücuttaki kötü hücreleri yok etmeye yardımcı oluyor. İçerisinde bulunan beta- sitosterol adlı bileşik sayesinde prostat ve meme kanseri riskini azaltmaktadır.

8-Kabızlığı Önlüyor

Bağırsak sağlığı için önemi büyük. İçerisinde bulunan yüksek lif sayesinde bağırsak hareketlerine destek olarak, sindirim sisteminin işini kolaylaştırıyor. Günlük yeterli miktarda çiğ fındık tüketmek kabızlık tedavisinde kullanılmaktadır.

9- Kasları Güçlendiriyor

İçerisinde ki magnezyum sayesinde kasların güçlenmesine yardımcı olur. Magnezyum kas yorgunluğunu ve gerginliğini azaltarak kas ağrıları ve spazmları önler. Yüksek miktarda alınan magnezyum kas gücünü arttırmaya yardımcı olacaktır.

10- Erken Yaşlanmaya Engel Oluyor

Fındığın içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücudunuza zarar verebilecek serbest radikallere karşı mücadele verir. Cildinizin sağlıklı bir görünüme kavuşmasını yardımcı olur.  Aynı zamanda zararlı ışınlardan dolayı oluşabilecek deri kanserine karşı koruma sağlar. Cilt hücrelerinin yenilenmesini ve ölü hücreleri yok ederek daha genç görünüme sahip bir cilt sağlar.

No Comments

There are not comments on this post yet. Be the first one!

Post your Comment

© 2018 VictorThemes. All right reserved.