ARAMA ÇUBUĞU
Dijital / 12 Ara 2017
Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, marka, ürün, firma veya hizmeti tanıtmak ve güçlendirmek amacıyla sosyal mecralarda, internet üzerindeki alanlarda yapılan bir pazarlama yöntemidir. Geleneksel medyanın önüne geçmekte olan bu pazarlama türü günümüzde her sektörün trendi olma yönünde ilerlemektedir. Gelecek yıllarda da göreceğiz ki pazarlama alanındaki yerini zirveye taşıyacaktır.

dijital pazarlama

Dijital Pazarlama Teknikleri

  1. SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu): SEO, yani arama motoru optimizasyonu web sitelerinin uygun kriterler eşliğinde arama motorlarında organik olarak üst sıralara çıkarma işlemidir. SEO, arama motorlarına yönelik yapılan iyileştirme ve optimizasyon çalışmalarıdır.
  2. SEM ( Arama Motoru Pazarlaması): SEM, yani arama motoru pazarlaması web sitelerinin arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için yapılan reklam çalışmalarıdır. Bu çalışma ile kısa sürede bilinirliğinizi artırabilir ve daha çok kullanıcıya ulaşabilirsiniz.
  3. Sosyal Medya: Sosyal mecralardaki kullanıcıların sizin markanızı veya ürününüzü daha etkin bir şekilde görmesini ve incelemesini sağlar. Markalaşma yolunda önemli rol oynar.
  4. İçerik Pazarlama: Firmaların, markaların kendi ürün veya hizmetine ilişkin hedef kitlesine, ilgili oldukları konular dahilinde, bilgi taşıyan, harekete geçiren, ürün veya hizmet ile bağ kuran ve satış elde etmeyi sağlayan bir pazarlama tekniğidir.
  5. Mobil Pazarlama: Tüketicilere mobil cihazlar üzerinden erişmeye yönelik yapılan reklam, iletişim ve stratejik pazarlama teknikleridir.
  6. E-Mail Pazarlama: Bir kitleye ulaşmak üzere firmaların, markaların yapmış oldukları tanıtım ve bilgilendirme amaçlı toplu mail göndermesine e-mail pazarlama denir. Bu pazarlama tekniğindeki yüksek dönüşüm oranı hedef kitleyi doğru bir şekilde tanımlaktan geçer.
  7. E-Ticaret ve B2B-B2C Pazarlama: E-ticaret içerik olarak ikiye ayrılır. B2B firmalar arası yapılan alış ve satış işlemleridir. B2C ise firmaların müşteriye mal veya hizmet satışı yapmalarıdır. Bu pazarlama tekniği, internet üzerinden yapılan satışların artırılmasına, daha çok müşteri ve hedef kitleye ulaşılmasını amaçlar.

online marketing

Dijital Pazarlamanın Önemi

Dijital pazarlama, geleneksel medyanın dışına çıkarak kullanıcı ve müşteri sayısının her gün giderek artmakta olduğu internet üzerinden yapılan çalışmaları nitelendirmektedir. Ülkemizde ve dünya üzerinde bulunan çok sayıda internet kullanıcısı ürün veya hizmet satın alırken mutlaka internet üzerinden araştırmalarını yapmaktadır. Üstelik bununla kalmayıp aynı ürünü veya hizmeti satın alan kişilerin yorumlarını değerlendirmektedirler. Sosyal medya, dijital pazarlamanın en aktif olduğu alanların başında gelmektedir. Sosyal mecralardaki kullanıcı sayısının yoğunluğu ve aktifliği firmanızı, markanızı başarılı bir şekilde pazarlamanızı sağlar. Bir firmanın veya markanın kendi ürün veya hizmetini pazarlarken daha çok kişiyi hedeflemesi yerine daha doğru hedef kitleyi hedeflemesi gerekmektedir. Dijital pazarlama alanına ayırdığınız bütçeniz standart pazarlamaya kıyasla eş değer olması gerekmektedir. Ayrıca bu alanda uzman kişilerle çalışmak firmanız ve markanız için daha sağlıklı olacaktır. Karşılaşabileceğiniz olumsuz olayları en aza indirgemek için çalışacağınız dijital pazarlama uzmanını iyi seçmeniz gerekmektedir.

No Comments

There are not comments on this post yet. Be the first one!

Post your Comment

© 2018 VictorThemes. All right reserved.