ARAMA ÇUBUĞU
Aile & Çocuk & Sağlık / 24 Şub 2018
Glutensiz Yaşam

Son yıllarda çoğu kişi tarafından benimsenen glütensiz beslenme şeklini inceledik. Gluten nedir, zararları nelerdir, nasıl hayatımızdan çıkarırız? Hepsi glütensiz yaşam yazımızda.

Gluten Nedir?

Buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllarda bulunan bir protein grubudur. Esnek ve kıvamlı bir madde olan gluten, tükettiğimiz çoğu yemeğin içinde bulunuyor.

Glutene karşı hassasiyetiniz veya alerjiniz yoksa, çölyak hastası değilseniz bile bir protein grubu olan glüteni hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor.

Çünkü gluteni hayatınızdan çıkardığınızda mideniz rahatlıyor, şişkinlik problemleri gidiyor, cildiniz daha güzel görünüyor ve kilo vermeniz kolaylaşıyor.

Glutenin Zararları Nelerdir?

İnsan vücudundaki enzimler, gluten içeren gıdalardaki proteinleri sindirmekte yetersizdir. Özellikle gluten hassasiyeti olan kişilerde birçok probleme neden olabilir. Kronik baş ağrısı, yorgunluk, eklem ağrısı, el ve ayaklarda karıncalanma gibi belirtiler yaşayabilirler. Genel olarak bakıldığında, sindirim problemlerine neden olan gluten, anksiyete ve depresyon gibi ruhsal sorunları da ortaya çıkarıyor. Yendiği zaman mutluluk veren, yenmediği zaman ise yoksunluk sendromu yaşatabilecek nadir yiyeceklerden biri diyebiliriz. Ayrıca bağışıklık ve sinir sisteminin zayıflamasında önemli bir etken. Gelelim glutenle ilişkili olan çölyak hastalığına; genetik bir hastalık olan çölyak, bağırsaklarda besin maddelerinin sindiriminin ve emiliminin bozulmasına yol açıyor. Bu kişiler, gluten içeren gıdalarla beslendiklerinde ince bağırsaklarda oluşan reaksiyonlar sonucu hücrelerinde hasar oluşuyor ve mide ağrısı, şişkinlik, kilo kaybı ve ishal gibi semptomlara rastlanıyor. Çölyak hastalığının şu anda bilinen bir tedavi yöntemi yok. Yalnızca glutensiz yiyeceklerle kontrol altına alınabiliyor. Dolayısıyla bu hastalığa sahip olan kişilerin gluten tüketmemesi şart.

Gluteni Nasıl Hayatımızdan Çıkarırız?

Glutensiz bir hayata, ekmeğe ve tahıllı yiyeceklere veda ederek başlayabilirsiniz. Unla yapılan yiyeceklerin hepsine veda etmenize gerek yok. Beyaz una alternatif olarak tüketebileceğiniz birçok ürün bulunuyor. Sağlıklı atıştırmalıklar için bu yola başvurabilirsiniz. Alternatif tıbbı deneyebilirsiniz. Gluteni hayatınızdan çıkarmakta zorlanıyorsanız alternatif tıptan destek almak  mantıklı olabilir. Abrahamson metodu, merkez noktalara bioenerji yardımıyla müdahale ederek, bağımlılıklardan ve buna bağlı davranışlardan sizi kurtarmayı hedefliyor. Vücudunuzun 21 günde karbonhidrattan temizlendiğini göz önüne alıp, kendinize bu iyiliği yapın.

Glutensiz Masum Atıştırmalık Yemek Tarifi Evde Deneyin

2 yumurta

2 yemek kaşığı yulaf ezmesi

2 yemek kaşığı kestane unu

2 yemek kaşığı süt

1 yemek kaşığı keçiboynuzu unu

1 muz

Yarım paket vanilya

10 adet çiğ badem

1 çay kaşığı beyaz susam

Tüm malzemeyi blender’dan geçirip elinizle şekil verin. Fırında pişireceğiniz bu tarif, kahvaltı ve ara öğünlerinizin vazgeçilmezi olmaya aday.

No Comments

There are not comments on this post yet. Be the first one!

Post your Comment

© 2018 VictorThemes. All right reserved.