SEARCH AND PRESS ENTER
Aile & Çocuk & Sağlık / 28 Şub 2018
Karaciğer Detoksu İçin 4 Öneri

Sağlıklı olmamız, vücudumuzun toksinleri uzaklaştırmasındaki başarıyla doğru orantılıdır. Her gün toksinlere maruz kalıyoruz. Toksinler vücudumuz için zehirdir. Bütün işlenmiş gıdalar, zehirli vücut bakım ürünleri ve çevresel kirlilik vs. Vücudumuzda bulunan detoks sistemi; böbrek, karaciğer, akciğer ve bağırsaklarımız malesef toksinlerle gerektiği kadar baş edemez hale gelmektedir. Toksinlerden kurtulmamızı sağlayan ana organımız karaciğerdir ve bunun dışında önemli görevleri vardır. Hormonları parçalamak, yağ için safra üretmek, kan şekerini dengelemek ve gerekli vitaminleri, mineralleri depolamak.

Sağlıklı çalışmayan bir karaciğer ile  gıdaları sindiremeyiz, toksinleri yeterli uzaklaştıramayız, kolesterol yükselir, insülin direnci, şeker hastalığı ve karaciğere bağlı birçok hastalıklarla savaşmak durumunda kalabiliriz. Detoks kelimesi “zayıflama diyeti* ile eş anlamlı görülse de aslında tüm vücut sağlığımız için bir ihtiyaçtır. Sağlıklı çalışan karaciğer; şekeri, yağı daha iyi sindirir, vitamin ve mineralleri daha iyi kullanırız. Metabolizmamızın sağlıklı ve hızlı çalışması karaciğer sağlığı ile doğrudan ilgilidir. İnsülin direnci gibi kilo vermeye engel olan hormonal sorunlar İle de baş etmek İçin de çok Önemlidir. Kilo vermek İçi n toksinleri uzaklaştırarak diyete başlamak başarıyı etkiler. Detoksta amaç vücudumuzun kendi detoks enzimlerini ve çalışma sistemini destekleyici şekilde beslenme olmalıdır. Detoks yapmak istiyorsanız en iyi seçim kış sebzeleridir. Detoks enzimlerini turp, Brüksel lahanası, brokoli, karnabahar, beyaz ve kırmızı lahana, pazı, şalgam, hardal otu ve marul özellikle içerdikleri izotiyosiyonat ile çalıştırırlar. Bunlan havuç, sarımsak, pırasa, soğan çeşitleri İle tükettiğimizde detoks mekanizması güçlenir.

 

1.Beslenme Alışkanlıklarınızdan Zehirli Gıdaları Uzak Tutun

Karaciğeri hasara uğratan ve yoran gıdalardan başlıcaları şunlardır; ilaçlar, şekerli yiyecekler, margarinler,işlenmiş gıdalar, nitrit gibi katkı maddelerini içeren gıdalar, iyi pişmemiş kabuklu deniz hayvanları. Koruyucu kimyasallar gıdaları daha uzun süre bozulmadan saklamak, bakterilerin gelişmesini engellemek ve renk korumak için kullanılır. Yemeye hazır paketli yiyecekleri evde hazırlayarak sağlıklı gıdalar haline getirebiliriz ve keyifle tüketmeye devam edebiliriz. Bunun için belki hafta sonu 1 gün ayırsak ya da birkaç akşam yemek sonrasını planlasak birkaç gün tüketebileceğimiz yiyecekleri hazırlayabiliriz. Meyve ya da sebzelerle fırında yaptıklarımız cipslere ve bisküvilere en iyi alternatif. Bazı yiyecekleri de kendimiz hazırlayarak derin dondurucuda bekletebiliriz.

2.Çiğ Sebze Suları

Karaciğerinizi etkili şekilde temizlemenize yardıma olan çiğ sebzelerin hepsini yemeniz belki imkansız olabilir. Günümüzde çok da popüler olan smoothieler hazırlayarak çeşitli çiğ sebzeleri aynı anda tüketebiliriz. Normal şartlarda yemeyi sevmediğiniz sebzeleri bile bu şekilde tüketmiş olursunuz.

3.Potasyum Bakımından Zengin Gıdalar

Potasyumun günde tavsiye edilen 4.700 miligramını atıyor musunuz? Potasyum bakımından zengin gıdalar, karaciğerinizi temizlemenin yanı sıra, sistolik kan basıncını ve kolesterolü düşürmenize, sağlıklı bir kardiyovasküler sistemi desteklemenize yardımcı olur. Potasyum yönünden zengin gıdaları şu şekilde sıralayabiliriz; pancar, muz, domates, salça, tatlı patates, yeşil yapraklı sebzeler, fasulye çeşitleri.

4.Detoksun Yıldızları

Milk thistle, karahindiba, zerdeçal, enginar, kereviz, detoksun kralları olarak bilinir ve karaciğeri temizlemek için idealdir. Milk thistle ağır metallerin. ilaçların, çevre kirleticilerinin ve karaciğere alkolün verdiği yorgunluğu azaltmaya yardımcı olur.

No Comments

There are not comments on this post yet. Be the first one!

Post your Comment

© 2018 VictorThemes. All right reserved.