SEARCH AND PRESS ENTER
Kadın / 25 Şub 2018
Seks ve İlişkiler

En son ne zaman partnerinizle birlikte oldunuz? Geçen gece? Geçen hafta? Yoksa geçen …? Eğer cevabınız en sonuncusuysa, birçok arkadaşınızın da üyesi olduğu “Kurak Dönemden Geçenler Kulübüne” hoş geldiniz. Archives of Sexual Behaivor’da yapılan en son araştırmalar; 20’li ve 30’lu yaşlardaki jenerasyonların diğer nesillere göre cinsel isteklerinin çok daha az olduğunu gösteriyor.

Her Nesilde Seks

Psikolog ve yazar Jean Twenge, “Şimdiki ve önceki nesiler arasında inanılmaz fark yok ama gidişat bizim beklediğimiz ters yönünde ilerliyor” diyor. Tüm bunların üstüne bir de, günümüz yetişkinleri seks konusunda da daha açık görüşlüler. Örneğin, Tinder gibi uygulamaları daha kolay kullanabiliyor ve evlilik dışı seks konusunda da oldukça rahat tavır sergileyebiliyorlar. Fakat konu zevk almaya gelince onlar da sıkıntı yaşıyorlar ve cinsel hayatları da ne yazık ki inişe geçmeye devam ediyor.

Hangi Seviyedesiniz?

Peki, durum gerçekten ne kadar kötü? Bunu şu şekilde açıklayabiliriz; eğer ilişkiniz varsa ve seks hayatınızın daha çok olmasını istiyorsanız, durumunuzun kötü olduğunu söyleyemeyiz. Birçok çift ilişkilerinin ilk altı ayında en ateşli ve düzenli seks hayatına sahip oluyorlar. Daha sonrasında ise bu durum yavaşça azalıyor ve tabii ki tepkiler de çoğalıyor. Daha az yaşanan cinsel hayat partnerinizin özgüvensiz, daha az arzulanan, hüsrana uğramış ve yalnız hissetmenize neden olabiliyor.

Sorun Nerede?

Tabii tüm bu sorunların cevabı da her gece seks yapmaktan geçmiyor. Şaşırtıcı gibi gelse de 2016 yılında yapılan araştırmalara göre haftada bir yapılan seks mutlu ilişki için gerekli olan ihtiyaçlarınızı karşılıyor. Psikolog ve yazar Amy Muise, “Eğer haftada bir seks yapıyorsanız, cinsel bağınızı koruyor ve refah seviyenizi maksimumda tutuyorsunuzdur.” diyor. Tabii bir süredir kuraklık dönemi yaşıyorsanız bir anda cinsel hayatınızı artırmak zor olabilir. İşte tam da bu noktada Cosmo devreye giriyor. Öncelikle cinsel ilişkiden kaçmanıza neyin sebep olduğunu bulmanıza yardımcı olmalıyız. Daha sonrasında hali hazırda bulunan çözümlerimizi ve daha fazlasını sizinle paylaşabiliriz. Şimdiden maksimum tatmine hazır olun.

Sizin İçin;

Adet Döneminiz

Östorojen ve progesteron hormonları adet döngünüzün 14’üncü gününde zirveye çıktığında, siz de cinsel açıdan yükselirsiniz. Fakat bu süreçten sonra hormonlar tekrar yatay seyre geçer ve PMS’nin (adet dönemi öncesi sendromu) belirtileri yok olarak cinsel iştahınızı tekrar aşağıya çeker.

Doğum Kontrol

Jinekolog Yvonne Bohn; doğum kontrol haplarının etki ettiği çeşitli hormonların, libido ve testosteron düşüklüğüne sebep olabildiğini söylüyor.

Düşük Özgüven Sorunu

Olumsuz düşünceler tam anlamıyla zehir gibidirler. Dr. Bohn;”Kadınlara göre, bu kadar çok seks istenmesi bizin me hissettiğimizle alakalıdır.” diyor.

Partneriniz İçin;

Ağır Antrenman

Çalışmalar; uzun süreli ve çok ağır antrenman yapan erkeklerin libidolarının, haftada bir, daha hafif antrenman yapan erkeklere göre daha düşük olduğunu gösteriyor.

Kimyasallar

Su şişeleri gibi sert plastiklerin içinde bulunan kimyasal bileşen BPA; erkeklerde ereksiyon problemine neden oluyor. BVO (bazı sodalardaki kimyasallar) ise erkeklerde seks arzusunu düşürüyor.

Yüksek Yağ Oranlı Diyetler

Araştırmalar yüksek kolesterolü olan erkeklerin ereksiyonla ilgili  problem  yaşadıklarını gösteriyor.

Sizin ve Partneriniz İçin;

Stres

İşiniz, yoğun programınız ya da diğer sebeplerden dolayı yaşanan huzursuzluklar; stresli ruh haline neden olan kortizol hormonunun yükselmesine sebep oluyor. Stresin, hormonlarınıza oldukça fazla etki etmesi de sekse duyduğunuz arzunun düşmesiyle neticeleniyor.

İlaçlar

Yapılan birçok çalışma; serotonin hormonu pompalayan antideprasanların kişide sakinleşmeyi sağlarken cinsel ilişki sırasında salgılanan ve haz veren dopamin hormonunun da azalmasına neden olduğunu gösteriyor.

No Comments

There are not comments on this post yet. Be the first one!

Post your Comment

© 2018 VictorThemes. All right reserved.