ARAMA ÇUBUĞU
Dijital / 12 Ara 2017
Sosyal Medyada Etkileşim Nasıl Alınır?

Bir sosyal medya etkileşimi, Twitter, Facebook, Instagram, Pinterest veya diğer sosyal medya platformlarında markanız ve ürünleriniz hakkında olumlu bir şekilde konuşulmasıdır. Örneğin, Facebook’ta bir annenin sevdiği ürünlerden blogunda bahsetmesi olabilir. Doğru hedef kitleye hitap etmek, marka bilinirliğinin artmasında ve daha fazla müşteri potansiyeline ulaşmasında yardımcı olacaktır. En etkili yöntem ağızdan ağıza pazarlama yöntemidir ve her zaman etkili olmuştur. Potansiyel bir müşteri için en güvenilir yol ürün hakkında bir şeyler duymaktır. Ağızdan ağıza pazarlamanın günümüzde en iyi yapıldığı yer sosyal mecralardır. Müşteri ağlarının büyüklüğü ve diğer demografik bilgileri içeren veritabanlarının oluşturulması, yeni ürün, haber ve fırsatlara  anlık tanıtım listeleri oluşturmak için en iyi yoldur.

social-media-marketing-seo-1

Sosyal Medyayı Etkileyen Unsurlar

Hedef kitlenize uygun potansiyel kişilere ulaşmak için Google aramalarını ve Twitter aramalarını kullanın. Klout ve Kred gibi araçları kullanarak kimlere ulaştığınızı ve yetkinliklerini görebilirsiniz. Sosyal medya için araçlar kullanmak işinizi hızlandırır ve kolaylaştırır. Sosyal ağ yönetimindeki araçlar aynı anda birçok kişiyle iletişiminizi kolay bir şekilde sağlar. İnsanları ağınıza sürekli ekleyin ve ağınızı büyütün. Onlara sürekli yeni bir şeylerden bahsedin. Eğer siz rakiplerden önce davranıp yeni bir şey üretip kendi ağınızla paylaşırsanız, rakiplerinizin önüne geçersiniz. Her gün on yeni insanı takip ederseniz ağınızı genişletebilir ve size yararlı ölçüde etkileşim sağlayacak yeni kişilere ulaşabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Sizin Hakkınızda Konuşulması

İnsanlar markanız veya diğer markalar hakkında muhtemelen zaten konuşuyorlar. Fakat siz elinizden gelenin en iyisini yaparak sizin hakkınızda daha çok konuşulmasını sağlayabilir ve alacağınız etkileşimleri artırabilirsiniz. Bunları sağlamak için sosyal medyada kim olduğunuzu yani kimliğinizi ayrıntılı bir şekilde paylaşın. İnsanlar kimin ve ne hakkında konuştuklarını görsünler ve bilsinler. Mümkün olduğu kadar bu konuşmalara katılın, onları kazanmaya çalışın. İnsanlar sosyal medya üzerinde kendisinin ciddiye alınmasını önemser. Onlarla iletişime geçmek, onların size olan bağlılığını artıracaktır.

sosyal medya

Sosyal Medya Taktiklerinize Özen Gösterin

Twitter’daki etki ile Facebook’taki etkiyi kıyaslamak biraz farklı olabilir. Size bir ipucu verebilirim. Twitter’ın insanlara ulaşım gücü daha iyidir. Sürekli güncel kalması, profesyonel pazarlamacılar tarafından etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Twitter hesabınızı güncel tutmanızı öneririm. Facebook kullanıcıları için daha az güncelleme yapmanız gerekmektedir. Çünkü oradaki kitleyi, ticari paylaşımlarınız ile güncel tutmanız gerekli. Ayrıca oyunlaştırma stratejisi ile yeni kullanıcılar çekebilir ve kendinize olan ilgiyi daha çekici hale getirebilirsiniz. Onları çekilişlere ve yarışmalara davet edin, ödüller ve hediyeler ile kendinize bağımlı hale getirin.

Sosyal Medya Dönüşümü

Sosyal hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan medya sohbetleri, etkileşim elde etmek için harika bir yol olduğunu belirtmiştim. Sizin hakkınızda organik yani kendiliğinden gelişen konuşmalar, size dolaylı yoldan bir dönüşüm ve etkileşim kazandırmış demektir. Bunun devamlılığını sağlamak için güncel konularda paylaşımlarda bulunun ve sürekli gündemde kalmaya çalışın. Bir görüşe sahip olmaktan uzak durun, ayrıca çekingen davranmayın. İnsanların sizin hakkınızda konuşmasını sağlayın. Rakiplerinize iyi oldukları konularda, sosyal mecralarda iltifatlarda bulunun. Eleştiri ve karşı söylemlerden kaçının. Kısacası insanların sizi sevmesini sağlayın.

Sosyal medya sohbeti ve hatta gerçekleştiği mecralar sürekli gelişip, değişmektedir. Etkileşim içinde bulunan kişiler de öyle. İnsanları elinizde tutmak ve satışlarınızı artırmak için kontrolü elden bırakmayın. Kontrolü sağlamak için ölçüm araçlarından faydalanın. Ağınızı devamlı büyütmeye özen gösterin. Etkileşim içerisindeki insanların kim olduklarını ve markanız, firmanız hakkında ne konuştuklarını takip edin. Size pazarlama stratejiniz ile ilgili değerli bilgiler sunabilirler.

No Comments

There are not comments on this post yet. Be the first one!

Post your Comment

© 2018 VictorThemes. All right reserved.