SEARCH AND PRESS ENTER
Bilim & Teknoloji / 21 Şub 2018
Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Apple, Google ve Samsung’un dikkatinizi çekmek için mücadele eden mükemmel yeni amiral gemileri ile bütçeye uygun düzinelerce yüksek kaliteli seçenek arasından doğru akıllı telefonu seçmek hiç bu kadar zor olmamıştı. Burada size yardımcı olmaya çalışacağız. Doğru Telefonu Bulma Kılavuzumuz, işletim sistemi, ekran boyutu, kamera, işlemci ve fiyat da dahil olmak üzere satın almadan önce bilmeniz gereken her şeyi kapsamaktadır. İhtiyaçlarınız ve bütçeniz için en iyi telefonu aldığınızdan emin olmak için bu önerileri dikkate alın.

Fiyat: Ne kadar ödemelisiniz?

Artık telekom taşıyıcılar iki yıllık sözleşmelerle telefonların maliyetini karşılamadıklarına göre, tam ücret ödemektesiniz. Sağlayıcılar maliyeti iki yıl içinde aylık ödemelere bölerek hafifletmeye çalışsalar da yeni telefonunuz için $650’dan $1,000’a kadar bir ücret ödeyebilirsiniz. Akıllı telefonların buna değer olmadığını söylemiyoruz, ancak bunu zorlayan alternatifler var. Bir miktar tasarruf etmek ancak çok yetenekli bir telefon almak istiyorsanız, Android telefonlara bakabilirsiniz. Bu modellerin en iyisi, sıkı bir performans, tam HD ekran ve uzun pil ömrü gibi şaşırtıcı derecede iyi özellikler sunabilir.

İşletim sistemi: Android mi iOS mu?

Android

Android, dünya çapındaki akıllı telefon satışlarına hakim durumda. Tasarım, ekran boyutu, özellikler, yetenekler ve fiyat açısından iOS’dan çok daha fazla seçenek bulabilirsiniz. Artı, Android açık bir işletim sistemidir; yani müthiş başlatıcılar ve araçlarla özelleştirilmesi daha kolaydır. Son sürümü Android 8.0 Oreo ile Google, daha yüksek performans, bir kerede iki uygulama açmak için “resim içinde resim’ özelliği ve nelerin yeni olduğunu hızlı bir şekilde görmek için Bildirim Noktaları sunuyor.

iOS 11

Son iPhone’ların hepsi (iPhone SE gibi eski telefonların yanı sıra iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X dahil) Apple’ın işletim sisteminin son sürümü ile çalışıyorlar. iOS 11 çeşitli yenilikler sunuyor. Bunların arasında daha kullanışlı bir Kontrol Merkezi, Live Photos’un düzenlenmesi, (nihayet) gerçek bir dosya uygulaması ve yeniden tasarlanmış bir uygulama mağazası da var. Bir iOS Cihazını seçmenin en büyük sebepleri arasında kullanım kolaylığı, işletim sisteminin güncellemelerine çıktığı anda erişmeleri (çoğu Android telefonun aksine) ve Apple cihazlarıyla (iPhone ve Mac gibi) sorunsuz bir şekilde çalışabilme özellikleri yer alıyor. iOS ayrıca Android’den daha güvenli

Ekran boyutu

Büyük ekranlar moda olmasına rağmen, yine de çok çeşitli ekran boyutları bulabilirsiniz. Boyut, hikayenin sadece bir parçası iken, daha kısıtlı en boy oranı, büyük ekranlı telefonların bir elle kullanılmasını kolaylaştırıyor.

Küçük ekran (5 inç veya daha küçük)

Küçük ekranlı bir akıllı telefon satın alınmasının temel nedeni kompakt tasarımıdır. Herhangi bir şeye ulaşmak için baş parmağınızı uzatmanız gerekmez ve telefon kolayca cebe sığar. 4.7-inçlik iPhone 8 ve 5-inçlik Google Pixel 2 gibi küçük telefonlar kompakt ve güçlüdür.

Orta boyuttaki ekranlar (5 5.5 inç)

Bu boyut aralığındaki telefonlar, ön cep dostu bir tasarım ile etkileyici bir eğlence deneyimi arasında iyi bir denge isteyen kullanıcılar için iyidir. Uzun ömürlü pili ve ucuz fiyatı nedeniyle 5.3-inçlik LG X Power, eski ama hala sağlam olan Samsung Galaxy 87 (5.1 inç) gibi iyi bir örnektir. ZTE Axon M, çok ilginç bir küçük telefon, çünkü size iki ekran sağlamak üzere açılan 5.2 inçlik bir cihaz.

Büyük ekran/Phablet (5.5 inç veya daha büyük)

5.5 inçlik iPhone 8 Plus ve 6.2 inçlik Galaxy 88 Plus gibi 5.5 inç ve daha büyük ekranlı akıllı telefonlara phablet deniyor, çünkü tablet boyutlarına yakınlar. Bu telefonlar, video seyretme, e-kitap okuma ve iki uygulamayı yan yana çalıştırma açısından önemlidir. Artı, akıllı telefon üreticileri çerçeveleri en aza indirmenin yollarını arıyorlar, böylece oldukça kompak bir tasarımda, iPhone X ve LG V30 gibi büyük bir ekrana sahip olabiliyorsunuz.

Ekran kalitesi

Ekranın boyutu sadece bir husustur. Akıllı telefonun parlaklığına, renk kalitesine ve görüş açısına daha çok dikkat edin. Öncelikle, aldığınız akıllı telefonun, doğrudan güneş ışığı altında açık havada okunmak üzere yeterince parlak bir panele sahip olduğundan emin olun. Bir ekranın ne kadar renkli olduğu da önemli bir husustur; Samsung Galaxy serisi ve iPhone X gibi AMOLED ekranlı telefonlar LCD ekranlı telefonlardan daha fazla renk sunarken, daha derin siyah seviyeler ve daha geniş görüş açısı sunma eğilimindedirler de. Bir telefonda en fazla rengin kullanılmasını istiyorsanız, HDR’yi destekleyen bir model bakın. Bu teknoloji aynı zamanda film ve TV şovlarında üstün kontrast sağlar. Hem Amazon hem de Netflix biraz HDR içeriği sunuyorlar.

Tasarım

İyi ya da kötü bir akıllı telefon tasarımı tanımı çok özneldir, ancak kalite ve estetikle ilgileniyorsanız, metal ya da cam tasarım ya da her ikisini de sunan bir telefon bakın. Plastik gövdeye sahip bazı ucuz telefonlar var, ancak genel olarak, en önemli şey paradan tasarruf etmek değilse, onlardan kaçınınız. Cam arka kapağın avantajlardan biri de telefonun kablosuz olarak şarj edilmesi, ancak bu özelliğin sunulduğundan emin olmalısınız. Sağlamlık konusunda endişeleriniz varsa, telefonunuzun suya dayanıklı olduğundan emin olun. Göreceğiniz tipik bir özellik IP67’dir, bu da telefonun 30 dakika boyunca suda kalabilmesi anlamına gelmektedir. Başka bir deyişle, ıslanırsa telefonunuzun hasar göreceği konusunda endişelenmeniz gerekmez.

Kamera

Akıllı telefonun gelişiminde kameranın işlemciden daha önemli olduğu bir noktaya geldik, özellikle çoğu insanın telefonlarını asıl olarak fotoğraf çekmek için kullandıklarını düşünüyoruz. Bazı akıllı telefonların, en az 12 megapiksel çözünürlükteki kameraları ile övünülüyor. Bunun yerine görüntü kalitesine, diyafram açıklığına, hızına ve özelliklerine dikkat edin. Örneğin, iPhone 8 Plus ve iPhone X arkalarındaki ikili kamerayla etkilemekte ve gerçek 2x optik zoom ve arka planı bulanıklaştırmak için Portre Modu (bokeh efekti eklenmiş) sunmaktadır. iPhone X, Portre’ye izin veren bir TrueDepth ön kamera ile bir adım daha ileri gidiyor. Arka ve ön kameralarla aynı efekti oluşturmak için yapay zeka ve yazılım kullanan Google Pixel 2, çift kameralı olmayan bir Portre Modu sunuyor. Ancak bizi daha da etkileyen şey, Pixel 2 ve Pixel 2 XL’in düşük ışık performansı. Telefonun geniş f/ 1.8 diyafram açıklığı (daha düşük sayı, daha geniş diyafram açıklığı), Google’ın gelişmiş HDR teknolojisi ile birleştiğinde en yeni iPhone’lardan daha iyi sonuç veriyor. Videoya gelince, sadece çözünürlüğe değil aynı zamanda kare hızına da dikkat edin. Saniyede 60 karede 4K, en yeni teknoloji olarak kabul edilir. Fakat bu görüntülerin kararlılığı da önemli, bu nedenle optik (dijital değil) stabilizasyon sunan lenslere bakın.

İşlemci

Bir telefonun içindeki iyi bir işlemci, uygulamalar için daha açık zamanlara, daha sorunsuz oyun oynama ve daha hızlı fotoğraf düzenlemeye dönüşmelidir; ancak çekirdeklere veya saat hızına dikkat etmeniz gerekmez. Şu anda en hızlı mobil işlemci, Apple’ın iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ının içindeki A11 Bionic işlemcidir. Örneğin, A11’in 4K video düzenlemesi sadece 42 saniye sürerken, Pixel 2de bu yaklaşık 3 dakika ve Galaxy S8+’da 4 dakikadan fazla bir süre alıyor. Android telefonlar arasında Snapdragon 835 işlemci, sınıfının lider işlemcisidir. En iyi sanal gerçeklik ve oyun performansı isterken bunların yanı sıra daha uzun pil ömrü anlamına gelen daha iyi verimlilik istiyorsanız, bu işlemciyi almanız gerekir. Snapdragon 600 serisi, orta dereceli akıllı telefonlara, örneğin Moto GS Plus’a güç verir. Bu işlemciler genel olarak iyi bir performans sergilerler ancak gecikmeden en zorlu oyunları oynamayı veya mükemmel VR deneyimi yaşamayı bundan beklemeyin.

RAM

var. Sadece 1GB sistem belleğine sahip cihazlardan kaçının. Orta ölçekli cihazlarda ZGB iyi ve standarttır. Ancak çoğu kez en son amiral gemilerinde 4GB ve Galaxy Note 8 gibi ultra nitelikli telefonlarda 6GB’ı bulacaksınız.

Dahili depolama

Bazı oyunların 1 GB’dan daha fazla depolamayı kolayca kapladığını göz önüne aldığımızda, (akıllı telefon sahiplerinin yakaladıkları yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve videolardan söz etmeye gerek yok) mümkün olduğunca çok dahili depolama alanını seçmenizi öneririz.

Bu günlerde çoğu nitelikli telefonun depolama alanı minimum 32GB’tır. Çok fazla fotoğraf ve video çekerseniz 64GB, 4K video kaydetmek ve bir çok oyun indirmek isterseniz 128GB öneririz.

Pil ömrü

Ekran boyutu, işlemci ve işletim sistemi de dahil olmak üzere pek çok faktör bir akıllı telefonun şarj süresinin ne kadar süreceğini belirler. 10 saatlik normal 4G LTE web sörfü boyunca pili dayanan telefonların çok iyi olduğunu düşünüyoruz.

Hızlı şarj

Telefonunuzu acele şar] etmek isterseniz. telefonunuzun hızlı kablosuz şarjı olup olmadığını kontrol edin. Örneğin Google,Çoklu görev için kritik olan akıllı telefonların RAM’ini incelemek için kolay bir yol

Pixel 2’nin sadece 15 dakika içinde size 7 saatlik bir güç vereceğini söyledi. Bir Android telefonu alıyorsanız, Oualcomm Quick Charge 4.0’ı (veya standartın daha önceki bir sürümünü) destekleyip desteklemediğini kontrol etmelisiniz.

Çıkarılabilen pil

Çıkarılabilir piller, çoğu akıllı telefon üreticisinin gözünden düşmüştür, özellikle de suya karşı dayanıklılık isteyen kullanıcıların gözünden de düşmüşlerdir. Fakat bu tür tasarımların bazı yararları var. Mevcut piliniz, yeni olduğu sürece şarj olduğu kadar artık şarj olamıyorsa, servise gitmeden veya yeni bir telefon almadan yeni bir pille kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

No Comments

There are not comments on this post yet. Be the first one!

Post your Comment

© 2018 VictorThemes. All right reserved.