SEARCH AND PRESS ENTER
Dekorasyon / 17 Ara 2017
Yeni Başlayanlar İçin Sebze Bahçesi

Sebze bahçesi kurmak zor iştir. Yanlış planlama yapmak, bayat tohum gibi yanlış seçimler enerjinizi riske atar. Küçük başlangıçlar ise her zaman bilgiyi edinmek için güvenli bir yoldur. Yeni başlayanlar için sebze bahçesi kurmak için püf noktalara göz atalım.

Sebze Bahçesi Kurmanın Püf Noktaları

sebze bahçesi

-Başlangıç olarak küçük ve basit bitkiler seçin. Bahçeniz ne kadar büyük olursa, görev de bir o kadar ağır olacaktır. Başarılı olmak için, birkaç ot ve sebze şimdilik yeterli olacaktır. Zevklerinizin yanı sıra ihtiyaçlarınızı, yaşadığınız iklimi ve harcayacağınız zamanı da göz önünde bulundurun. Örneğin; sıcak iklimlerde yeşil fasulye yetiştirirseniz her gün fasulye toplayabilirsiniz. Havuç gibi hasat yaparken çaba harcamayacağınız bitkiler seçin. Fazla yer sahibi değilseniz kabak gibi hızlı yayılacak bitkilerden vazgeçin. Domates ve salatalık herkes tarafından sevilen ve dar alanlarda pratik yetişen sebzelerdir.

-Doğru noktayı hedef alın. Sebzelerin günde 6-8 saat güneşe ihtiyacı vardır. İyi drenaj ve sağlıklı toprak sizi hüsrana uğratmayacaktır.

Sebze bahçesi evcil hayvanlar ve etrafta dolaşan kedi ve köpeklerden korunmalıdır. Bunun için sebze bahçesinin etrafı çitlerle çevrilebilir.

-Fide ile tohum arasındaki farkı anlayın. Biber, domates, karnabahar, brokoli , patlıcan fideden seçmeyi tercih edin. Havuç , fasulye, marul, lahana , kabak, ıspanak, salatalık ise tohumdan kolay yetişir. Tohum sürecinin şevkinizi kırmasına izin vermeyin.

-Yazları sert ve hızlı ısınan bir iklimde bulunuyorsanız, sıcaklığa dayanıklı çeşitlerden seçin.

-Basit bir bahçe planı hazırlayın. Pratik sulama düzeneği ve rahat ulaşılacak sebze yatakları işinizi kolaylaştırır.

– Güneşin hareket yönü ile parça güneş, tam güneş, gölge gibi terimleri öğrenin.

-Birçok kişi tarafından tercih edilen “ arkadaş dikimi” ni kullanın. Bitki kombinasyonları teorisi ile otlar, sebzeler ve çiçekler de dahil olmak üzere büyümeyi kolaylaştıran zararlıları yok eden yani birbirine destek olup doğada canlıları birlikte yaşatan yöntemleri kullanın.

– Tohum paketlerindeki prosedürleri iyi okuyun. Son kullanma tarihlerine iyi bakın.

-Atılan tohum aralıklarını ve nereye ne ektiğinizi işaretleyin.

No Comments

There are not comments on this post yet. Be the first one!

Post your Comment

© 2018 VictorThemes. All right reserved.