SEARCH AND PRESS ENTER
Aile & Çocuk & Sağlık / 28 Şub 2018
Alzheimer’dan Korunmak İçin 9 Öneri

1-Hayal Kurun

Öğrenme ve merak istediğinizi hiç kaybetmeyin. Bulmaca çözmek, kitap okumak, düzenli sosyal aktivitede bulunmak, hobi edinmek, yeni dil öğrenmek, insanlarla tanışmak beyin fonksiyonlarının sürekli canlı kalmasını sağlar. Sık sık araştırma yapın. Hayal kurmayı bırakmayın.

2-Spor Yapın

Yapılan çalışmalara göre her gün spor yapmak beyne iyi geliyor. Yeni beyin hücreleri oluşuyor. Beyninizde yeni sinirsel bağlantılar oluşmasını sağlıyor. Ayrıca düzenli yapılan spor sonucu beynin düşünme yetisi gelişiyor ve Alzheimer’ın başlamasını geciktirip önleyebiliyor. Spor yapmak Alzheimer’ı önlemenin dışında diyabet ve kötü kolesterol gibi hastalıklarında önüne geçiyor. Bu sebeplerden ötürü her gün düzenli spor yapmaya özen gösterin. Gününüzü spor yapmadan bitirmeyin.

3-Hazır Yiyecek Yemeyin

Günlük hayatımızda koşuşturmacanın içerisinde sağlıklı beslenmek artık lüks. Kısıtlı zamanımız olduğu için hazır yiyeceklere yöneliyoruz. Metabolizmamız bozuluyor. Tuzlu, yağlı yiyeceklerden uzak durup fast-food yemeyi bırakın. Çünkü bu tarz gıdalar ile beslenmek kalbe zarar verdiği gibi beyin için de çok zararlı. Hazır gıdalar Alzhemier riskini arttırıyor. Kalbimiz için dost olan besinler; balık, meyve ve sebze, zeytinyağı, kurubaklagiller gibi besinler Alzheimer karşı beynimizi koruyor.

4-Gece Lambasını Kapatın

Ortalama 7 saatlik düzenli uyku belleğimizi koruyor. Gece lambası yüzünden karanlık olmayan bir ortamda uyumak tam alınamayan uyku oluyor. Yeterince alınmayan uyku sonucunda Alzheimer hastalığıyla bağlantılı olan amyloid plak oluşumu hızlanmaktadır.

5-Stres Yapmayın

Gerilim altında olan vücut kortikosteorit adı verilen hormon üretir. Bunalım anında bizi korumak için vücudumuz bu hormonu üretiyor. Ancak trafik, iş sorunları, maddi problemler gibi gün içerisinde yaşadıklarımızdan dolayı tetiklenen hormonun sürekli salgılanması tehlikeli bir hal alıyor. Zamanla beyin hücreleri tahrip oluyor. Yeni hücreler oluşmayı bırakıyor. Bu sebeplerden ötürü stres yapmamaya çalışın. Strese teslim olmayın.

6-Fazla Kilolardan Kurtulun

Araştırmalar sonucunda vücut ağırlığı ile Alzheimer doğru orantılı hareket ediyor. Kilolu insanların Alzheimer olma riski daha yüksek. Bu nedenle fazla kilolarınız varsa tedavi olarak onlardan kurtulun. Vücudunuzun olması gerektiği kiloya ulaşın. Fazla kilolardan kurtulursanız beyin sağlığınızı da korumuş olursunuz.

7-Alkol ve Sigara Kullanmayın

Bütün çalışmaların sonucu aynı; Alkol ve sigara kullanmak yaşantının ilerleyen dönemlerinde Alzheimer riskini arttırıyor. Alkol ve sigara kullanmak beyni küçültüyor ve hafıza bölümüne büyük zarar veriyor.

8-B12 ve Folik Asit Takviyesi Yapın

Çalışmalar sonucunda vitaminlerin Alzheimer üzerinde kesin bir etkisi bulunmuyor. Ama buna rağmen B12 ve folik asit eksikliği beynin fonksiyonlarında azalmaya yol açıyor. Doktor yardımıyla B12 ve folik asit takviyesi almanız sizin için iyi olabilir.

9-Bitter Çikolata Yiyin

Bitter çikolatanın içinde antioksidan özelliği taşıyan resveratrol, beyin fonksiyonlarında ki gerilemenin önüne geçiyor. Çalışmalar sonucunda her gün az miktarda tüketilen(1-2 parça) bitter çikolata beynimizi koruyor ve zihinsel gerilemeyi yavaşlatıyor.

No Comments

There are not comments on this post yet. Be the first one!

Post your Comment

© 2018 VictorThemes. All right reserved.