Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :
img
Home / Uncategorized / Elektronik Sigara Kanser Yapar Mı?

Elektronik Sigara Kanser Yapar Mı?

/
/
/
8 Views

Elektronik sigara pil gücüyle çalışan, duman yerine buhar çıkartan, tütün mamullerine duyulan bağımlılıktan kurtulmak için kullanılan bir cihazdır. 2003 yılında Çin’de ortaya çıkan E-Sigaranın kullanımı her geçen gün hızla artmaktadır. ABD’de yaşayan gençler arasında E-Sigara kullanımı 2011 ve 2015 arasında %900 artmıştır. 2016 yılında 2 milyondan fazla ortaokul ve lise öğrencisi E-Sigarayı kullanmıştır. Bu 18-24 yaş arası gençlerin %40’ının daha önce sigara kullanmadığı belirtiliyor. Mevcut sigara içenlerin sigarayı bırakmasına yardımcı olduğu söylenilirken, daha büyük bir kitlenin bu cihazlara bağımlı olmasından endişe ediliyor.

Elektronik Sigaranın Zararları Nelerdir?

– Çoğu elektronik sigara bağımlılık yapan nikotin içeriyor. Nikotin kullanımı hamilelik sırasında cenin gelişimini engelleyen bir maddedir.

– İçerdiği sıvı Surgeon General tarafından zararlı ya da potansiyel olarak zararlı olarak tanımlanan çözücüler, tatlandırıcılar ve toksik maddeler içerir.

– E-sigara akciğerleri farklı maddelere maruz bırakır. Bunlardan biri olan diasetil, halk arasında patlamış mısır hastalığı olarak bilinen hastalığı tetikler.

– Sigarayı bırakmak isteyen bağımlıların tıbbi olarak izlenen yöntemleri bırakmasına neden olacaktır.

– E-Sigara kullanan gençlerin düzenli tütün veya daha zararlı uyuşturucu maddeler kullanması daha olasıdır.

– Uzun dönemdeki etkileri tam olarak bilinmemektedir.

 Araştırmalar Neyi Gösteriyor?

2018’deki bir araştırmaya göre hayvanlar üzerinde yapılan deneyler sonucu E-Sigaranın da içinde bulunan nitrosaminin DNA’ya zarar verdiği ve kanser hastalığına yol açtığı görüldü. Araştırmacılar, akciğer hücrelerinin E-Sigara dumanına maruz kaldıktan sonra kendilerini tamir etme güçlerinin önemli ölçüde azaldığını buldular. Ayrıca E-Sigara dumanının farelerde akciğerlere, mesaneye ve kalbe zarar verdiği açıklandı.

Şimdiye kadar yapılan araştırmalar, E-Sigaranın düzenli olarak sigara içen insanlar tarafından sigara ile tam olarak değiştirilmeleri durumunda sigaradan daha az zararlı olabileceğini söylüyor. Her ne kadar sigarayı bıraktırmada büyük yardımları olduğu söylense de, E-Sigara güvenli ve verimli bir çözüm yolu değil. E-Sigaranın nikotin bazlı bir ürün olduğunu unutmamak ve nikotin kullanımının da güvenli olmadığını hatırlamak önemlidir. Daha fazla bilgi sahibi olana kadar, E-Sigaradan kaçınmak ya da E-Sigarayı dikkatle kullanmak en iyisidir.

Abone olun, tüm yazılardan haberdar olun!

Blog sitemize abone olarak tüm yeni yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir