SEARCH AND PRESS ENTER
Elektronik Sigara Kanser Yapar Mı?

Elektronik sigara pil gücüyle çalışan, duman yerine buhar çıkartan, tütün mamullerine duyulan bağımlılıktan kurtulmak için kullanılan bir cihazdır. 2003 yılında Çin’de ortaya çıkan E-Sigaranın kullanımı her geçen gün hızla artmaktadır. ABD’de yaşayan gençler arasında E-Sigara kullanımı 2011 ve 2015 arasında %900 artmıştır. 2016 yılında 2 milyondan fazla ortaokul ve lise öğrencisi E-Sigarayı kullanmıştır. Bu 18-24 yaş arası gençlerin %40’ının daha önce sigara kullanmadığı belirtiliyor. Mevcut sigara içenlerin sigarayı bırakmasına yardımcı olduğu söylenilirken, daha büyük bir kitlenin bu cihazlara bağımlı olmasından endişe ediliyor.

Elektronik Sigaranın Zararları Nelerdir?

– Çoğu elektronik sigara bağımlılık yapan nikotin içeriyor. Nikotin kullanımı hamilelik sırasında cenin gelişimini engelleyen bir maddedir.

– İçerdiği sıvı Surgeon General tarafından zararlı ya da potansiyel olarak zararlı olarak tanımlanan çözücüler, tatlandırıcılar ve toksik maddeler içerir.

– E-sigara akciğerleri farklı maddelere maruz bırakır. Bunlardan biri olan diasetil, halk arasında patlamış mısır hastalığı olarak bilinen hastalığı tetikler.

– Sigarayı bırakmak isteyen bağımlıların tıbbi olarak izlenen yöntemleri bırakmasına neden olacaktır.

– E-Sigara kullanan gençlerin düzenli tütün veya daha zararlı uyuşturucu maddeler kullanması daha olasıdır.

– Uzun dönemdeki etkileri tam olarak bilinmemektedir.

 Araştırmalar Neyi Gösteriyor?

2018’deki bir araştırmaya göre hayvanlar üzerinde yapılan deneyler sonucu E-Sigaranın da içinde bulunan nitrosaminin DNA’ya zarar verdiği ve kanser hastalığına yol açtığı görüldü. Araştırmacılar, akciğer hücrelerinin E-Sigara dumanına maruz kaldıktan sonra kendilerini tamir etme güçlerinin önemli ölçüde azaldığını buldular. Ayrıca E-Sigara dumanının farelerde akciğerlere, mesaneye ve kalbe zarar verdiği açıklandı.

Şimdiye kadar yapılan araştırmalar, E-Sigaranın düzenli olarak sigara içen insanlar tarafından sigara ile tam olarak değiştirilmeleri durumunda sigaradan daha az zararlı olabileceğini söylüyor. Her ne kadar sigarayı bıraktırmada büyük yardımları olduğu söylense de, E-Sigara güvenli ve verimli bir çözüm yolu değil. E-Sigaranın nikotin bazlı bir ürün olduğunu unutmamak ve nikotin kullanımının da güvenli olmadığını hatırlamak önemlidir. Daha fazla bilgi sahibi olana kadar, E-Sigaradan kaçınmak ya da E-Sigarayı dikkatle kullanmak en iyisidir.

No Comments

There are not comments on this post yet. Be the first one!

Post your Comment

© 2018 VictorThemes. All right reserved.