SEARCH AND PRESS ENTER
Enflamasyonu Hafifletme Rehberi

Yediklerinizin vücudunuzda enflamasyona sebep olabileceğini biliyor muydunuz?
Belirli yiyecekler size enerji verir, ağrı ve sancılarla savaşır ve hastalık riskinizi azaltırken bazı yiyecekler de sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir; diyabet, kalp hastalığı, depresyon ve yüksek kolesterol gibi hastalıklara yol açabilir.

Enflamatuar Yiyeceklerden Uzak Durun

Trans yağ ve işlenmiş şeker içeren yiyecekleri tüketmemeye çalışın. Bu yiyecekler bağışıklık sisteminizin bir sorun olduğunu düşünmesine, bu da vücudunuzun kendini korumak için alarm vererek bu süreçte enflamasyona yakalanmasına yol açabilir. Vücudunuzda enflamasyon olduğunda kalp hastalığına kanser ve diyabete de davetiye çıkabilir, bu yüzden yediklerinize dikkat etmek çok önemli.

Öğünleri Düzenleyin

Şekerli kahvaltılık gevrekler, börekler, poğaçalar yerine bir kase süzme yoğurtla dilimlenmiş taze çilek tüketmeyi deneyin. Öğlen ve akşam içinse ızgara tavuk veya somon gibi yağsız proteinler tercih edebilirsiniz.

Antioksidanları Unutmayın

Beslenmenize en az 3 porsiyon koyu renkli sebze ve meyveler eklemek enflamatuar süreci yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Öğünlerinize yaban mersini, ahududu ve incir  ekleyin. C ve B12 vitamini zengini besinler ile tarçın, biberiye ve yeşil çay tüketin.

Balık Yemediğiniz Günler OMEGA-3 Alın

Her gün balık tüketmek istemiyorsanız da kenevir tohumu tüketerek günlük omega-3 dozunuzu alabilirsiniz. Hızlı ve pratik bir öğün için kenevir tohumu, ceviz ve kuru üzümü karıştırarak küçük bir saklama poşetine koyarak yanınızda taşıyabilirsiniz.

Gazlı İçecekler Yerine Zerdeçal

Şeker, enflamasyonu tetikleyebileceğinden şeker deposu gazlı içecekler yerine zerdeçallı

toniği deneyin. Zerdeçalın aktif maddesi olan kurkuminin antienflamatuar özellikleri vardır, bu yüzden öğleden sonra tercih edebileceğiniz harika bir içecektir. Zencefil, taze limon suyu, biber ve bal ekleyerek kendi içeceğinizi hazırlayabilir, böylece stres azaltıcı ve beyin fonksiyonlarını destekleyici faydaların tadını çıkarmış olursunuz.

meditasyon

Strese Karşı Meditasyon

Vücuttaki enflamasyonu azaltmak ve zihinsel sağlığınızı desteklemek için meditasyona vakit ayırın. Stresi azaltmak genel sağlığınız için çok önemlidir. Enflamasyonu azaltmasının yanı sıra meditasyon aynı zamanda anksiyetenin azalmasına, zihninizin açılmasına, uykunuzun düzelmesine ve ruh halinizin olumlu yönde etkilenmesine yardımcı olur.

No Comments

There are not comments on this post yet. Be the first one!

Post your Comment

© 2018 VictorThemes. All right reserved.