SEARCH AND PRESS ENTER
Hastalığa Karşı Savaşan Baharatlar

Aromalarıyla yemeklere lezzet katan baharatların sağlık için de sayısız faydası bulunuyor. Şeker ve kolesterol seviyesini düzenleyen, metabolizmayı güçlendiren, kanser hücrelerini baskılayan baharatlar, doğru kullanılmadığında ise sağlığı tehdit edebiliyor. Ancak kronik hastalıkları olanların bu besinleri çok dikkatli kullanması gerektiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, zencefil, tarçın, biber, karanfil gibi günlük hayatın içindeki baharatların kullanımları ile ilgili bilgiler paylaştı.

ZENCEFİL

zencefil

Antibakteriyel, antiviral, antienflama tuvar olarak kullanılan zencefil, çay olarak tüketildiğinde hamilelik dönemi bulantılarını önlemeye yardımcı oluyor. Bu say aynıi zamanda, araba yolculuklarında görülen mide bulantılarının giderilmesine de etki ediyor. Kadınlarda adet dönemi ve spora bağlı kas ağrılarını azalttığına ilişkin çalışmalar bulunan zencefil, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Solunum yolu hastalıklar, öksürük, grip ve soğuk algınlığında da tedaviye yardımcı oluyor. Fakat tansiyon ve diyabet ilacı kullanan kişilerin tüketmeden önce bir uzmana danışması gerekiyor.

TARÇIN

tarçın

Kan şekerini dengelemesiyle tanınan ve bu özelliğiyle diyabet hastalarına önerilen tarçın, bazı diyabet ilaçlarıyla etkileşime girebiliyor. Dolayısıyla diyabetiklerin tarçın kullanımıyla ilgili olarak doktoruna danışması önem taşıyor. Bu lezzetli baharat, kolesterol seviyesini dengelemeye yardımcı oluyor. Antioksidan, antiseptik ve antibakteriyel özellikleri de bulunan tarçın kanın pıhtılaşmasını önlüyor. Zengin lif içeriği sayesinde sindirimi kolaylaştırmıyor. Tarçın sakızı çiğnemek veya koklamak ise hafızayı güçlendiriyor. Bu nedenle Alzheimer gibi hastalıklar da yardımcı olarak kullanılabiliyor.

ZERDEÇAL

zerdeçal

Zencefil ailesinden olan ve Hindistan safranı olarak da bilinen zerdeçalın kullanım alanları safranla benzerlik gösteriyor. Doktora başvurduktan sonra kullanarak prostat, meme kanseri ve pankreas hastalıklarına karşı koruyucu özelliğe sahip. Artrit, pankreatit, enflamatuvar bağırsak hastalıklarında ince bağırsak ağrılarını azaltıcı özellik taşıyor. Safra taşına karşı doğal bir koruyucu olan zerdeçal kan basıncını düzenliyor, osteoporoza karşı koruyuculuk sağlıyor. Zerdeçalı günlük beslenmesine dahil etmek isteyenler pilav, makarna, et yemekleri, yumurta ve çorba gibi yemeklere ekleyebiliyor .

KARANFİL

karanfil

En çok diş ve diş eti hastalıklarında önerilen karanfil, lokal anestezik olarak da kullanılabiliyor. Ağız kokusu için de etkili olan bu baharat, su ve çayla tüketildiğinde şişkinliğe iyi geliyor. Siyah noktalar, sivilceler, cilt lekelerinde de etkili olan karanfilin, baharat ve çay olarak tüketilmesi öneriliyor.

KİMYON

kimyon

Kan şekerini dengeleyen kimyon; cildi düzenliyor, siyah nokta, sivilce ile yaşlılık kırışıklarının tedavisine yardımcı oluyor. Yüksek demir içeriği nedeniyle kansızlık tedavisinde de oldukça etkili olan bu baharat, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Aşırı tüketimi karaciğer ve böbreklere zarar vermektedir.

KETEN TOHUMU

keten tohumu

Keten tohumu Sindirim sistemini ve bağırsakların düzenli çalışmasına katkı sağlıyor. Kan şekeri ve kolesterolün dengede kalmasına yardımcı oluyor. Bu özelliğiyle kalp hastalıklarına karşı koruyucudur . Meme ve Prostat kanserine karşı da koruma sağlar. Suda bekleterek, salatalarda da kullanılabiliyor.

CHİA TOHUMU

CHİA TOHUMU

Omega-3, Omega-6 ve lif içeriği bakımından zengin olan chia tohumu, kan şekeri ve kolesterol seviyesini dengeliyor. Antioksidan özelliğiyle kanser riskini düşürmeye yardımcı olabileceği belirtiliyor. Süt ve suda jelleşme özelliği olan bu tohum, puding ve sütlü yumurta şeklinde de tüketilebiliyor. Midede şiştiği için açlık hissini yatıştırıyor. Anca tansiyon hastalarının bir uzmana danışarak kullanması gerekiyor.

PUL BİBER

PUL BİBER

Antienflamatuvar ve gaz giderici olarak kullanılan pul biber, içindeki bileşikler sayesinde birlikte yenilen diğer besinlerin vitamin ve mineral emilimini de arttırıyor. Yüksek miktarda C vitamini içerdiği için doğal antibiyotik olarak tanınan pul biber, vücut için mucizevi bir besin olarak adlandırılıyor. Bağışıklık sistemi ve metabolizmayı güçlendiren pul biber, antidepresan olarak da kullanılabiliyor.

No Comments

There are not comments on this post yet. Be the first one!

Post your Comment

© 2018 VictorThemes. All right reserved.