ARAMA ÇUBUĞU
Kahve İçmek İçin 10 Neden

Kahvenin kültürümüzde 500  yıllık bir geçmişi bulunuyor. İçildiği zaman mutluluk, kokladığımız zaman huzur veriyor. Gece uyanık kalmak, sabah ayılmak, stresten uzaklaşmak ve dinlenmek gibi nedenlerden kahve çoğu insan tarafından tüketiliyor. Beslenme düzenimizde önemli bir yeri olan kahve gün içerisinde de sohbetlerin vazgeçilmezi. Kahvenin sağlık açısından büyük faydaları var.

Kahve Alzheimer Gelişmesini Önlüyor

Kahvede bulunan kafein maddesi, Alzheimer gelişimine etki eden beta amiloidin birikmesini büyük derecede azaltıyor. Bu özelliğinde dolayı Alzheimer gelişimini durdurduğu tahmin ediliyor.

Sütle Birlikte İçince Tok Tutuyor

Kahveyi süt kullanarak tüketmek vücudumuza dengeli karbonhidrat ve protein alımı yaptığımız için uzun süre tokluk hissi veriyor. Diyet yapan insanlar için verdiği tokluk hissi uzun süre faydalı oluyor.

İnsülin Direncini Kırıyor

Kahve içtiğimiz zaman insülin direncimiz kıran bir etki yaratır. Tatlı yeme ihtiyacımızı baskılıyoruz. Sürekli tatlı ihtiyacı duyan kişiler kahve içerek isteklerini bastırayabilirler.

Zindelik Sağlar

Kahvenin içinde bulunan kafein, zihnimizin uyanık kalmasını sağlar ve konstantrasyonumuzu üst seviyelere taşır. Zihnimizi daha dirençli hale getirir. Her sabah tüketeceğimiz bir fincan kahve sayesinde güne daha enerjik başlayabilirsiniz.

Yağ Yakımını Hızlandırır

Kahvenin içerisinde bolca bulunan kafein, sinir sistemine gönderdiği sinyaller ile vücuda yağ yakmasını emreder. Aynı zamanda vücudun adrenalin düzeyine de etki eder. Adrenalin düzeyini arttırması yoğun fiziksel aktivitelerden önce vücudu hazır hale getirir. Sporcular bu özelliğini kullanmak için antrenmanlardan önce sıkça kahve tüketir.

Çarpıntıya Neden Olmaz

Kahve içmek herkesin bildiği şekilde çarpıntı yapmaz. Tabi ki fazla tüketilmediği takdirde. Fazla tüketildiğinde vücudumuza giren kafein çarpıntı şikayetlerine yol açabilir.

Kalp Sağlığına Faydalı

Kahvenin kalp sağlığına olan faydası hala araştırılmaktadır. Son bilimsel verilere bakıldığında, kafeinli ürünlerin ritim bozukluğuna etkisi olmadığını gösteriyor. Başka bir araştırmaya bakıldığında kalp hastalıklarından olan damar tıkanıklığını önlediği görülmektedir.

Kadınlarda Kalp Krizi Riskini Azaltıyor

Araştırmalara bakıldığında özellikle kadınlar olmak üzere kahve tüketen insanların tüketmeyenlere göre daha az kalp hastalıklarına yakalandıkları görülmüş. Bu oran %20.

Depresyona Girme Oranı Azalıyor

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre; Her gün 3 bardak kahve içmek depresyonla mücadele etmeyi kolaylaştırıyor. Düzenli olarak tüketilen kahve depresyona yakalanma riskinizi %50 oranında azalma ihtimali var.

Cilt Temizliğinde Kullanılıyor

Peeling olarak son zamanlarda sıkça tercih ediliyor. Bunun sebebi kahvenin granül yapılı olması.

No Comments

There are not comments on this post yet. Be the first one!

Post your Comment

© 2018 VictorThemes. All right reserved.