ARAMA ÇUBUĞU
Gezi & Hobi / 24 Şub 2018
Karlar Altında

Battaniye, kitap, kahve üçlüsünden sıkılanları biraz üşümeye davet ediyoruz. İşte, birbirinden soğuk tatil rotaları.

Akureyri/İzlanda

İzlanda dediğimiz zaman aklınıza ilk ne geliyor? Björk ve muhteşem sesi ya da Game of Thrones’dan sahneler mi? Hayalinizdeki İzlanda bunlarla sınırlıysa hemen bir uçak bileti alın. Soğuk iklimi, kutu gibi dizilmiş binaları, şelaleler ve buzullarla bezeli doğası ile İzlanda’yı keşfetmek için en doğru zamandayız. Farklı bir macera arayanları ise İzlanda’nın kalbi Akureyri kasabasına alalım. Unutmadan, o hiç giymediğiniz kalın kazakları da bavulunuza atın, zira hava sıcaklığı -5 derece civarında.

Shirakawa/Japonya

Adeta animelerden fırlamış gibi bir ambiyansı olan Shirakawa-go, Japon yerel mimarisinin izlerini taşıyan evleriyle sizleri bir kış masalına davet ediyor. UNESCO’nun dünya mirası listesinde yer alan köyün kışları o kadar soğuk ki, evlerin çatıları dünyanın en ağır kar yağışlarına dayanacak meşhur dik tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Beyaz bir örtüyle kaplı vadi boyunca etrafa saçılmış bu minik, şirin mi şirin evler uzun süre hafızalardan çıkmayacak bir görsel şölen sunuyor. Instagram gönderilerinize kar yağacak diyor ve Zermatta’ geçiyoruz.

Zermatt/İsviçre

Evet, belki biraz gri, biraz depresif ama kesinlikle kusursuzluğun başkenti. Sahip olduğu doğal güzellikler ve muazzam kayak imkanlarıyla sadece İsviçre’nin değil, Avrupan’nın da en gözde bölgelerinden biri olan Zermatt, etkileyici manzarası ile fantastik bir dünyaya ışınlıyor ziyaretçilerini. Dünyanın en ikonik zirvelerinden biri olan Matterhorn da burada yer alıyor. Meraklısı için bir ipucu; fotoğraf çekmek için en güzel noktalar Kirchbrücke, Le Petit Village, Stallisee ve Rothorn. Bu arada, Zermatt’ın trafiğe kapalı bir kasaba olduğunu ekleyelim.

Kapadokya/Türkiye

“Romantik bir iş kaçamağı yapayım ama çok da uzaklara gitmeyeyim” diyenlerdenseniz, yönünüzü karla birlikte beyazlara bürünen Kapadokya’ya çevirin! Peri Bacaları’nı ziyaret, Ihlara Vadisi’nde uzun bir yürüyüş, gün doğumunu seyretmek mutlaka yapılması gereken etkinliklerden. Kar manzarasını şömineli taş evlerde izlemeye bayılacaksınız.

Talinn/Estonya

Surlar ve kulelerle çevrili bu Orta Çağ kenti, Estonya’nın uzun süren kış mevsiminde bambaşka bir boyut kazanıyor. Şehre yukarıdan bakmak için Toompea Tepesi’ne çıkabilir. Arnavut kaldırımlı sokaklarında dolaşabilir, tarihi evlerin önünde bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Dilerseniz sıcacık kahvenizi alın ve kalabalığa karışın, çünkü kışın Talinn’in tadı asıl sokaklarda çıkıyor. Yağan karla beraber keyfiniz iyice yerine gelecek.

No Comments

There are not comments on this post yet. Be the first one!

Post your Comment

© 2018 VictorThemes. All right reserved.