ARAMA ÇUBUĞU
Aile & Çocuk & Sağlık / 08 Şub 2018
Kış Aylarının Sağlık Deposu Ayva

Soğuk havalarda artan hastalık ihtimalleri nedeniyle bağışlık sistemini güçlü tutmak oldukça önemli. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için meyvelerin katkısı büyük. A, B , C vitamini ve potasyum bakımından zengin yapıya sahip ayva birçok hastalığa karşı koruyucu ve iyileştirici etkiye sahip. Kanser, bağırsak rahatsızlıkları, eklem ağrıları ve öksürük gibi. İçerisinde armut ve elmanın da bulunduğu gülgiller familyasından olan ayvanın sağlık açısından faydaları saymakla bitecek gibi değil. Yüzde 80’i sudan oluşan ayva düşük kalorili bir meyvedir. 100 gram ayvanın içinde ortalama 55 gr kalori bulunuyor.  Ayva da armut ve elmadan daha fazla polifenolik, antioksidan bileşikler var. Bu bileşikler vitamin, mineral diyet lifi açısından tam bir sağlık deposu.

Ayvayı Kabuğuyla Birlikte Tüketin

Ayvayı kabuğuyla birlikte yemek diyet lifini daha fazla almanızı sağlar. Diğer meyvelerde de olduğu gibi kilo kontrolünü sağlamak için diyet lifleri önemlidir. Çiğ şekilde de yenilebilen ayva reçel, marmelat, ayva suyu, pişmiş veya çay olarak tüketilebilir. Ayvaya ekşi tadını veren kateşin epikateşin ismi verilen ayvanın etli kısmında olan taneler bulunur. Bu bileşenler sayesinde kansere sebep olabilecek kimyasal ve toksinler bağlanır. Mukoza korunarak, kolon kanseri gibi bağırsak da oluşabilecek hastalıklara karşı koruma sağlar. İshal, mide ağrıları bulantı gibi sindirim sistemi hastalıklarında da ayvanın oldukça olumlu etkileri bulunuyor. Ayva suyu içmek gastrointestinal sitemi rahatlatarak, gastrik ülserlere de destek sağlıyor.

Kötü Kolesterol ve Stres İçin Ayva

Ayvanın içerisinde bol miktarda C vitamini bulunur. 100 gram ayva tüketmek günlük C vitamini ihtiyacının %25’ini karşılıyor. C vitamini açısından zengin olan besinler, vucüdumuzda ki serbest radikalleri azaltırlar. C vitamini stresi önleyerek vücudun zayıf düşmesini önlemektedir. Ayva bu özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu virüs ve mikroplardan korur. Hastalıklara karşı bir kalkan görevi görür. Ayva kötü kolesterolü dengede tutarak kalp krizleri, damar tıkanıklığı gibi koroner kalp hastalıklarına karşı koruyuculuk sağlar.

Ayva Böbrek Taşı Oluşumuna Karşı

Potasyum bakımından zengin gıdaları tüketmek kan basıncını kontrol altında tutmaktadır. Ayva da bu gıdalar arasındadır. Potasyum böbrek sağlığı için oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalara göre yeterli miktarda potasyum tüketmek böbrek taşı oluşma riskini azaltıyor.

Ağrılar İçin Öksürük İçin Ayva

Ayvayı dilimledikten sonra ağrılarınıza yarayan eklemlerinize sürerek ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Ayva çayı ya da ayva suyu içmek akne, cilt yaraları, ve vücuttaki lekelerin  tedavisinde kullanılabilir. Serbest radikalleri azaltarak daha genç bir görünüme sahip olunmasına yardımcı olur. Göz ağrılarında da ayvayı kullanabilirsiniz. İnce ayva dilimlerini gözlerinizin ucuna koyarak 10 dakika bekleterek uygulayabilirsiniz.

No Comments

There are not comments on this post yet. Be the first one!

Post your Comment

© 2018 VictorThemes. All right reserved.