ARAMA ÇUBUĞU
Erkek / 13 Ara 2017
Neden Kış Lastiği Kullanmalıyız?

Lastik bir araçta sevdiklerimizi ve bizi yola, hayata bağlayan en önemli unsurlardan biridir. Doğru lastik kullanmak güvenli bir sürüş için önemliyken, doğru olmayan lastikler güvenli sürüşü tehdit ediyor. +7 derecenin altındaki havalarda yaz lastikleri fren mesafesi, yol tutuşu gibi özelliklerde ortaya çıkan olumsuz etkiler araç performansını etkilemektedir. Bu olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için kullanılan lastikler kış lastikleridir. Kış koşullarında daha kısa fren mesafesi ve yol tutuşu sağlayan lastiker; yollarda ki trafiğin daha güvenli ve akıcı olmasını sağlamaktadır. Böylece mal ve can güveliği daha az risk altına girer.

Araçta Zincir Varken Kış Lastiği Takmak Zorunlu Mu?

lastik

Araçta patinaj zincirinin olması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmıyor. Kış lastiği bulunan tüm araçların kış koşullarında zincir bulundurması zorunlu. Sadece buzlu zeminler için kullanılan çivili lastikler de kış lastikleri yerine kullanılabilir.

Kış Lastiği Alırken ve  Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kış lastiklerinin otomobilin dört tekerleğinde de kullanılması gerekir. Araçta sadece 2 adet kış lastiği takılı olduğunda ani fren ve viraj alma gibi manevralar sırasında aracın kontrol etmek zorlaşır.

Kış Lastiğinin Avantajları Nelerdir?

kış lastiği

-Kış lastiğinin dış derinliği yaz lastiklerine göre daha fazladır.

-Kış lastiklerinde, standart lastiklere göre desen doluluk oranı daha azdır. Bu sayede yol üzerindeki kar, su, çamur, buz gibi maddelerin oluklardan dışarı atılması daha kolay olur.

-Kış lastiklerinin  sırt deseninde “omuz blokları” ve “kılcal damar” bulunur. Bu yapılar,  erimiş kar, karlı ve çamurlu yollarda ekstra çekiş gücü sağlar.

– Kış lastikleri, özel karışımında bulunan Silika sayesinde +7 derecenin altındaki sıcaklıklarda sertleşmez ve tutunma özelliklerini korumaya devam eder.

No Comments

There are not comments on this post yet. Be the first one!

Post your Comment

© 2018 VictorThemes. All right reserved.