Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :
img
Home / Aile & Çocuk & Sağlık / Sağlıklı Yaşamın Kaynağı Kırmızı Pancar

Sağlıklı Yaşamın Kaynağı Kırmızı Pancar

/
/
/
100 Views

Kıbrıs’ta meyhanelerin vazgeçemediği mezelerden olan kırmızı pancarın birçok faydası bulunuyor. Suyu, posası, rengini veren pigmenti hepsinin ayrı ayrı faydası bulunmaktadır. Fosfat, C vitamini, potasyum gibi mineral ve vitamin açısından zengin olan bu bitki hipertansiyonu düşürmeye, kansere karşı koruma sağlama gibi önemli faydaları var. Kan basıncını dengelediği için hipertansiyon hastalarının aşırı tüketimden kaçınmaları gerekiyor. Çünkü ortalama 136 grama denk gelen yumru kırmızı pancarda 106 mg sodyum bulunuyor. Bu verilere göre aşırı tüketmek riskli olabilir. 136 gram pancarın içerisinde 9 gram şeker bulunduğu için diyabet hastalarının da dikkat etmesi gerekiyor. Diyabet hastaları için haftada 3 kere 1 yumru, hipertansiyon hastaları için günde en fazla 1 bardak pancar suyu içmesi yeterli olacaktır. Kırmızı pancarın faydalarını anlatmadan olmaz.

1-  Bağışıklığı Güçlendirir

Bağışıklık sisteminde bulunan hücrelerin görevlerini tamamlayabilmeleri için C vitaminine ihtiyaçları vardır. Stres ve enfeksiyon olduğu zaman plazmadaki C vitamini hızla düşmeye başlar. Yapılan araştırmalara göre yeterli miktarda C vitamini alımı solunum yolu enfeksiyonu belirtilerini azaltıyor ve hastalığın süresini kısaltmaya yarıyor. Kırmızı pancarın içerisinde bulunan C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı bir besin.

2- Bilişsel Fonksiyonları İyileştirir

Yaşın ilerlemesi ile birlikte beyne giden kan akışı yavaşlıyor. Bu sebeple bilişsel fonksiyonlar azalmaya başlayacaktır. Alzheimer ve bunama beyin hücrelerindeki kanlanmanın azalması sonucu olarak görülüyor. Vücudumuzda nitrik oksit miktarı azaldığında beynimize giden kan akışı bozulabiliyor. Bu durum kronik bir hal alırsa beyinde hasara yol açarak bilişsel fonksiyonların azalmasına sebep oluyor. Kırmızı pancarın içerisinde bulunan nitrat vücutta nitrik okside dönüşerek beynin kanlanmasını sağlayarak bilişsel fonksiyonların en verimli şekilde kullanılmasını sağlayacaktır.

3- Kan Basıncını Dengeler

Besinlerden aldığımız nitrat vücudumuzda nitrik okside dönüştürülür. Nitrik oksit damarları gevşetmeye ve rahatlatmaya yardımcı olur. Bu sayede kan dolaşımı hızlanır ve kan basıncı düşer. Kan basıncının yüksek olması inme, kalp krizi, böbrek hastalıkları ve kronik kalp yetmezliği gibi hastalıklara sebep olabilir. Günde bir bardak pancar suyu içmek hipertansiyon hastalarının kan basınçlarını düşürdüğü gözlenmiştir.

4- Kalp Dostu, Kanser Düşmanı

Betalain kırmızı pancara mor rengini verirken aynı zamanda yüksek miktarda antioksidan özelliği gösterir. Vücudumuz her gün dışarıdan gelen birçok hastalığı sebebiyet veren maddelerin  etkisinde kalmaktadır. Kırmızı pancarın içerisinde ki betalainin antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı savaşırken, kalbi de koruyor. Ayrıca betalain sayesinde plazma içerisinde bulunan ve kalp rahatsızlıklarına sebebiyet veren homosisteini kontrol altına alarak kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

5- Sindirim Sistemini Düzenler

Orta boy bir kırmızı pancarda ortalama 4 gram diyet posası bulunmaktadır. İçerisindeki diyet posası sayesinde bağırsaklarımızı korur. Aynı zamanda bağırsağın işlevini düzenleyerek hazımsızlık, kabız, şişkinlik gibi rahatsızlıklardan korur. Ayrıca yeterli miktarda posa tüketmek kolon kanserine karşı koruyuculuk sağlıyor.

Abone olun, tüm yazılardan haberdar olun!

Blog sitemize abone olarak tüm yeni yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir