SEARCH AND PRESS ENTER
Kadın / 27 Şub 2018
Sessizlik ve İlişki

Söz gümüşse sükut altındır cümlesi artık bir atasözü olmaktan ziyade sessizliğin kıymetini anlayan birçok insanın mottosu.

Lütfen Biraz Sessizlik!

Sabahın köründe güne başlamak için çalan alarm sesiyle birlikte günün devam eden saatlerinde farklı farklı seslere maruz kalıyoruz. Oturduğumuz kafede, bindiğimiz toplu taşıma aracında, alışveriş için gittiğimiz markette… Bütün bu duyduğumuz sesler sayesinde sessizliğin kıymetini anlıyoruz. Bilim de bu konuda bize destek veriyor. Yapılan bir araştırma sonucu gün içerisinde 10 dakika sessizce oturmak konsantrasyonu arttırıyor ve anksiyetenin önüne geçiyor. Yükselişe geçen trendlerin arasında sessizlik beklentisi geliyor. Bristol ve Londra havaalanlarında ses kirliliğini önlemek amacıyla anonslar kapılara yakın yerlerde yapılacak. Ülkemizde de bu konuda çalışmalar devam etmektedir. Fon müziği çalan mekanlardan duyulan rahatsızlıktan dolayı fonda müzik çalmayan mekanların varlığından haberdar olmak adına müziksiz mekanlar platformu kuruldu. Günlük hayatta sessizliği bu kadar arıyorken ilişkilerimizde de sessizliği arıyoruz. Ne de olsa iletişimin temellerinden birisi ses. İletişim kurmadan ilişki nasıl yürür diye düşünmenize gerek yok. İlk buluşmada sürekli kendinden bahseden ve anlattıklarına sadece gülümsediğiniz ama karşınızdakine sorsanız fazlasıyla komik bir erkek olduğunu düşünüyordur. Anlattığımız ilişkide ki talihsiz erkeği düşünün. Tanıştığı kişiyle gerçek anlamda yakınlaşmak ve tüm bu gürültüden uzaklaşmak için insanlar yeni bir trendi takip ediyor. İngilizce ismiyle slient dating olarak bilinen sessiz buluşma.  Normal de buluşmalarda karşılıklı sessizlik hakimse bunun ilişki adına kötüye işaret olduğu düşünülür. Ancak bahsedilen trendde gönüllü olarak karşılıklı sessizlik sağlanıyor. İnsanların kelimeleri kullanmadan iletişim kurduğunda partnerlerini daha iyi seçtikleri savunuluyor.

Denemeye Değer mi ?

Dürüst olmak gerekirse bu tanışma türü fazlasıyla enteresan. Bu kadar enteresan olması da böyle bir tanışmayı cezbedici kılıyor. Kabul etmek gerekirse tanışma uygulamaları, arkadaşlarımızın referansı gibi birçok yöntemle tanımadığımız insanlarla tanışıp buluşma fikrine yeni alıştık. Fakat bugüne kadar yaşadığımız deneyimlere bakarak karşımızdakinin söyledikleriyle yaptıklarının uyumsuzluğunu görebiliriz. Uzun vade de bakarsak sessiz kaldığımız birinden rahatsız oluyorsak. O kişiyle ilişki yaşayamayacağımızı anlamış olmalıyız. Slient dating sayesinde karşımızdaki kişiden rahatsız olup olmadığımızı anlayabiliriz. Aynı zamanda beden dilinin ne ifade ettiğini anlama fırsatı yakalayabiliriz.  Dünyada bu kadar gürültü varken ilişkilerimiz de sessizliği seçmek. Neden olmasın?

No Comments

There are not comments on this post yet. Be the first one!

Post your Comment

© 2018 VictorThemes. All right reserved.